NAGRADA GRADA ČAKOVCA

VELIKI INTERVJU Jasminka Bijelić Ljubić – Duša ŠAF-a, izvor kreativnosti i neumornog rada

Jasminka Bijelić Ljubić svojim je dugogodišnjim radom znatno doprinijela razvoju, promociji i ugledu Čakovca, posebice u području kulture i ukupnog društvenog i javnog života grada

Od 1998. godine aktivna je članica Škole animiranog filma (ŠAF) u Čakovcu, gdje je uključena u sve aspekte djelatnosti Škole, uključujući produkciju animiranih filmova, filmsko-pedagoški rad, prezentaciju kluba te organizaciju filmskih radionica i sudjelovanje na festivalima (uz sve ostale popratne aktivnosti). Od 2014. godine obnaša funkciju tajnice ŠAF-a, a od te se godine ŠAF počinje više spominjati na animacijskoj sceni – hrvatskoj i svjetskoj.

Nedavno je obznanjeno da je dobitnica Godišnje nagrade Grada Čakovca za značajan doprinos u području znanosti, odgoja i obrazovanja. Nagrada će joj se uručiti na Dan Grada Čakovca 29. svibnja. Ova nagrada dolazi u godini kada Škola animiranog filma obilježava 50. obljetnicu svog postojanja, što joj daje dodatni simbolični značaj.

Posjetili smo Jasminku Bijelić Ljubić i ŠAF, koji se nalazi u potkrovlju CZK-a, i uhvatili je upravo u trenutku kada je završilo snimanje za novi animirani film pod nazivom “Neosvojiva”. Radi se o zahtjevnom lutka-filmu na kojem su radili učenici prvih razreda srednje škole – Ariela Crkvenčić, Šimun Sabo i Greta Goričanec. Cijelu scenografiju i likove, do najmanjih detalja, uz mentorstvo Jasminke Bijelić Ljubić izradili su sami, a sada slijedi montaža te potom predstavljanje filma na festivalima.

Razgovarali smo s dugogodišnjom članicom i tajnicom Škole animiranog filma kako bismo saznali više o 50. obljetnici ŠAF-a, ali i o radu ove neumorne duše koja upravlja kormilom Škole animiranog filma već deset godina.

O Godišnjoj nagradi Grada Čakovca

Nagrada Grada Čakovca došla joj je kao veliko iznenađenje. Naime, nije ni znala kako je za nju predana prijava. Saznala je da će primiti nagradu tek nakon što joj je čestitao jedan tehničar iz CZK-a, koji je pročitao članak na našem portalu. “Osjećala sam veliku tremu zbog toga, nisam naviknuta na nagrade. Toliko godina radim, a nikada nisam dobila nagradu. Drago mi je. Nagrada može biti samo poticaj za daljnji rad”, otkrila nam je Jasminka Bijelić Ljubić.

Godišnja nagrada Grada Čakovca dolazi u trenutku kada Škola animiranog filma (ŠAF) slavi 50 godina postojanja. Bijelić Ljubić je zapravo pola ŠAF-ovog vijeka, 25 godina, provela u toj ustanovi. ŠAF i Bijelić Ljubić čak su i vršnjaci. “U vrijeme dodjele nagrade na Dan Grada Čakovca bit ću možda dva ili tri dana starija.”

Velika promjena i preuzimanje vodstva

Njezin rad u ŠAF-u je raznolik, sveobuhvatan i vrlo produktivan, a u oči javnosti je dospjela prije 10 godina kada je dotadašnji tajnik i voditelj ŠAF-a, Edo Lukman, otišao u mirovinu.

Tada se dogodila velika promjena jer sam nakon 17 godina rada u ŠAF-u dobila priliku postati tajnicom. U to su se vrijeme dogodile i velike organizacijske promjene u ŠAF-u zbog novog zakonodavstva o udrugama. Došli su novi pomoćnici, vođenje je postalo složenije, trebalo je osigurati sredstva za rad Škole, stoga su se pojačale i radionice. Do onda je ŠAF radio pet ili šest filmova godišnje. Odjednom, nakon mog preuzimanja Škole, ta je brojka porasla na 15 filmova godišnje. Srećom, Edo Lukman ostao je raditi na pola radnog vremena još nekoliko godina u ŠAF-u i pomagati.”

Kako je došla na čelo Škole, tako je dobila i priliku posjetiti SAD kao gošća Pixarovog studija, ali i kao gošća studija Georga Lucasa gdje je doživjela različite pristupe animaciji i produkciji animiranih filmova. Također, dobila je veliku priliku predstaviti ŠAF na radionicama za djecu i nastavnike tamošnjih škola. Nju je pratilo i nekoliko polaznika škole, od kojih se dvoje kasnije odlučilo za profesionalnu karijeru u animaciji. Bili su to Vedran Horvat iz Nedelišća, koji je završio animaciju u Engleskoj, te Iva Ružić, prva Međimurka koja je diplomirala na Harvardu.

Poslovi su se počeli nizati, Škola je počela proizvoditi sve više filmova, sudjelovati na sve više festivala i manifestacija, a ja sam počela raditi sve više radionica za djecu, ali i odrasle. Više je ljudi čulo za ŠAF, a tu su se rodile i neke nove suradnje, poput onih s kazalištima. Naime, sve se više redatelja opredjeljivalo za uključivanje animacije u predstave, a tu smo vidjeli priliku i za dodatnim izvorom prihoda što nam je pomoglo u daljnjem razvoju i radu. Produkcija filmova kroz godinu se do ove godine također povećala, sada govorimo o 36 filmova godišnje.”

Neumorna duša i zavidna snaga

Škola danas ima 70-ak redovitih polaznika iz osnovnih i srednjih škola, a godišnje kroz besplatne radionice prođe i preko 300 učenika iz različitih škola. Jasminka Bijelić Ljubić pak iza sebe ima veliki portfolio od 350 filmova na kojima je bila mentor ili je pak radila kao animator.

Ističe i suradnju s Unicefom, odnosno s Centrom “Rastimo zajedno” u sklopu koje je bila redateljica, animatorica i montažerka na animiranom filmu namijenjenom roditeljima djece iz romske zajednice.

Prije dvije godine bila je u selekcijskoj komisiji na jednom od najpoznatijih festivala – Animafestu. “Ocijenila sam 900 filmova i bilo je zanimljivo vidjeti što rade mladi van ŠAF-a i u ostatku Hrvatske.” Uz to, bavi se grafičkim dizajnom, web dizajnom, novinarstvom te tajničkim i financijskim aspektima vođenja ŠAF-a, ali i radom na projektima.

Kaže kako je jedan poznanik izračunao da bi za sve, što Jasminka Bijelić Ljubić radi tijekom dana, bilo potrebno 36 sati, a ne 24. Nedavno je naučila svirati i gitaru, imala je i vlastiti bend, a obožava učiti i jezike. Kaže da je učenje njezina strast. “Radim dinamičan posao i od tuda crpim snagu. Da imam posao koji je vezan uz jednu stvar, uz stol i računalo, vjerojatno ne bih bila tako kreativna. A tu su i mladi i djeca – raditi s njima je pravo zadovoljstvo. Uvijek me zanimalo dokle ide dječja originalna kreativnost.

Polaznici obožavaju ŠAF

No što je s modernom tehnologijom – pojavom raznih aplikacija danas animator može biti svatko. “Iako su im dostupni i računala i pametni telefoni i razne aplikacije, naši polaznici ipak žele doći ovamo i koristiti tradicionalne tehnike (ponuđene su im i digitalne tehnologije). Ima nešto u toj finoj motorici koju dobivaju ručnom animacijom, ali i u rutini, radu i vremenu koji provedu u produkciji filma. Iako se danas sve više rade individualni filmovi, rad na zajedničkom projektu još uvijek privlači mnoge polaznike.

Polaznici obožavaju ŠAF. “Kod nas polaznici rade i surađuju te istražuju svoju kreativnost. Mi s njima razgovaramo na malo drugačiji način nego u školi, tako da nam se i malo više otvaraju. Nekada nam se čini da im predstavljamo drugi dom i drugu obitelj. Teme koje oni obrađuju i koje ih zanimaju najmanje su povezane sa školom. Zapravo traže da ne pričamo o školi kada su u ŠAF-u jer su se k nama došli ‘odmoriti’. Zato nam i teško pada kada roditelji ponekada, zbog slabijih ocjena u školi, dijete kažnjavaju zabranom dolaska na ŠAF. Kada mu zapravo uskraćuju kreativnu aktivnost preko koje se izražava.”

Dinamična 2025. godina

Za kraj zanimljivog razgovora upitali smo koje novosti možemo očekivati od ŠAF-a u 2025. godini.

16. svibnja nas očekuje velika retrospektivna izložba u Muzeju Međimurja koja će se moći pogledati do početka srpnja. Radi se o najvećoj izložbi ikad koja je posvećena ŠAF-u.

Zatim slijede internacionalne filmske radionice u lipnju gdje će ŠAF ugostiti strane animatore i djecu iz Hrvatske te Europske unije.

U Centru za kulturu će se postaviti posebna izložba na kojoj će se predstaviti studenti animacije i ŠAF-ovci s profesionalnim radovima, crtežima i filmovima, a planiramo predstavljanje zasebne knjige o animaciji.

Također, održat će se i godišnja produkcija ŠAF-a, a od početka godine već je održano nekoliko radionica za djecu koje će se nastaviti i tijekom cijele godine.”

Jasminka Bijelić Ljubić nada se kako će do kraja godine izaći i velika monografija ŠAF-a, čiji je nositelj prof. dr. Boško Picula. ŠAF-ovci će, kao i uvijek, svoje radove predstavljati na raznim festivalima, a zasigurno će kući ponijeti i poneku nagradu.

Kada radiš na izvoru mladosti i kreativnosti, nijedan zadatak ili izazov nije težak. Predviđamo sa sigurnošću da je Godišnja nagrada Grada Čakovca tek početak priznanja i nagrada za Jasminku Bijelić Ljubić – šaroliku, svestranu i kreativnu dobru dušu Škole animiranog filma.

eMedjimurje.hr
Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije