Jeste li se ikada začudili zbog nečijeg nadimka i zapitali se odakle im? Ili ste čuli potpuno drugačiji naziv za dio sela ili grada ili pak ulice? Upoznali ste osobu s vrlo neobičnim i zanimljivim imenom i pitate se što ono znači?
U našoj rubrici “Priče iza imena” donosit ćemo vam zanimljive priče o međimurskim imenima, nadimcima i neobičnim nazivima.
Otkrivat ćemo skrivene tajne i zanimljive anegdote iza imena te se više približiti srži humora, razmišljanja i filozofiranja običnih Međimuraca.
Donjomeđimursko staro prezime
Kada čujete da se netko preziva Mustač, vrlo brzo ćete ga locirati u donje Međimurje, preciznije u Svetu Mariju ili Donji Mihaljevec. Ovo staro međimursko prezime, koje najvjerojatnije znači brk, prema francuskom moustache, nosi i poznati donjomeđimurski slikar – Franjo Mustač Medarov. A kako je Mustač Medarov čuvar i otkrivatelj prošlosti Svete Marije, podijelio je s nama anegdotu kako je prvi Mustač dobio prezime.
Brkovi i lijeva ruka
“O prezimenu Mustač dugo je kolala priča koju sam i ja čuo u djetinjstvu, a bila je vezana uz posljednji pohod i raspad Napoleonove vojske. Naime, dio Hrvatske je, uz neke dijelove susjedne Slovenije, za vrijeme Napoleona pripadao Francuskoj od 1809. do 1813. godine, i to pod nazivom Ilirske pokrajine. Kada se sve raspalo, uključujući i Napoleonovu vojsku, u Svetoj Mariji su se navodno našla dva zalutala francuska vojnika i, budući da nisu pričali hrvatski, nisu se mogli sporazumijevati s lokalnim stanovništvom.
Pa im je tako narod dao nadimke prema njihovim tjelesnim karakteristikama – jedan je imao velike brkove i zvali su ga Mustač, dok je drugi pisao i radio lijevom rukom i zvali su ga zato Ljevak. Kasnije su njihovi nadimci postali prezimena koja su prenijeli svojim potomcima”, ispričao nam je priču Franjo Mustač Medarov.
Pisani trag priča drugu priču
No da se radi upravo o tome, lijepoj priči, dokazao nam je sam Mustač Medarov: “Ja sam među obiteljskim dokumentima starima više od 200 godina našao podatak da je prezime Mustač starije od Ilirskih pokrajina. Točnije – pronašao sam izvod iz matične knjige prema kojem je 1726. godine Mihael Mustač oženio Doroteju Frančić iz Svete Marije. Isto tako, kao dodatni dokaz da je legenda o Francuzima samo lijepa priča govori i činjenica da se kod nas u Svetoj Mariji za osobu koja piše lijevom rukom kaže da je pejtak, a lijeva ruka je pejtača. Prezime Pajtak ili Pejtak doista postoji. Možda Ljevak ima drugačije porijeklo ili značenje.”
Pišemo se tak, a zoveju nas ovak
Naš sugovornik je, znatiželjan po prirodi, išao dublje u problematiku i onomastiku. Otkrio je i odakle potječu obiteljske ‘cone’ ili nadimci za pojedine grane Mustača u Svetoj Mariji. “Ljevakovi su zapravo jedna velika loza obitelji Mustač. Naime, u Svetoj Mariji ima nekoliko loza Mustača. Svi se pišemo Mustač, no nadimci loza vezani su ili uz zanimanje kojima se određena loza bavila, poput one iz koje ja potječem – Medarovi, ili pak prema prvom vlasniku grunta na kojem se kasnije nastanio Mustač, kao što su Mišićevi, Ljevakovi i drugi”, otkrio nam je Mustač Medarov te je sjetno zaključio:
“Danas, nažalost, polako odumiru obiteljski nadimci, a običaj čuvanja prezimena prvog vlasnika grunta se izgubio. I naše navike stanovanja su se promijenile, jer pod jednim krovom sve rjeđe živi više generacija. Obiteljske priče koje su se nekada prenosile s generacije na generaciju, s koljena na koljeno polako nestaju. Tako će nestati i sjećanje na nas.”
Čuli ste ili čuvate zanimljivu priču koja se krije iza vašeg imena ili nadimka ili pak iza naziva mjesta, ulice ili dijela naselja u kojem živite? Javite nam se na info@emedjimurje.hr, voljeli bismo pisati o vašoj Priči iza imena.