Tko se još može pohvaliti činjenicom da šumama šeće već više od 50 godina i može raspoznati više od 600 vrsta gljiva?
Na Mesapu, na Danima zahvalnosti za jesenske plodove koje ogranizira Općina Nedelišće, između ostalih sreli smo i jednog poznatog gljivara, Dragutina Korpara koji se ovih se dana prisjeća kako je još kao dječak šetao Čepom i čuvao krave na ispaši.
Već je tu polako razvijao svoje znanje i ljubav prema gljivama. Isprva je kao dijete prepoznavao vrganje i lisičke kojih je bila puna šuma. Dragutin je s nama podijeli ponešto iz njegovog bogatog dugogodišnjeg iskustva.
KUHINJA I PRIPREMA GLJIVA
Između ostalog, u kuhinji su se gljive često pripremale na sve moguće načine. U vlastitom je domu bilo sasvim uobičajeno pojesti nešto u čemu su se nalazile i gljive.
-Mama je gljive često pripremala ili s jajima ili na kiselo. Voljeli smo to pojesti, prisjeća se Dragutin.
Danas ih priprema sam, a radi i razne prerađevine od gljiva. Sam izrađuje ajvar s vrganjima, kiseli ih, suši, radi namaz i kolače.
-Jedem ih kao čips, tako pripremljene su najbolje. Pržim ih na maslacu uz malo češnjaka. Ma to je savršeni okus gljiva, predlaže nam Dragutin.
POZNAVANJE GLJIVA
Dragutin je danas 27 godina član gljivarskog društva Smrčak iz Čakovca. Raspoznaje preko 600 vrsta gljiva.
-Danas sa sigurnošću mogu reći da sam izvrstan poznavatelj gljiva. Samo vrganjevki je 60 vrsti. U gljivarstvu je potrebno voditi brigu o redu, rodu i porodici samih gljiva.
Berete li gljive i ljubitelji ste grljivarskih delicija, nikako nećete pogriješiti sa lisičkama.
-Lisičke su odlične, one su gljive tvrđe konzistencije. Možete je kiseliti, pohati, dinstati, konzervirati. Ma možete isprobavati pa vidjeti koji vas okus i kombinacija najviše zadovoljava, s osmjehom će Dragutin.
IZLOŽBE GLJIVA KOJE PRIPREMA
Dragutin je ujedno i jedan od 5 determinatora za gljive. Radi sam izložbe i prepoznaje gljive.
Na ovoj izložbi izložio je preko 140 vrsta gljiva od kojih nam kaže Dragutin, 120 ih je pronašao sam u samo 4 dana. No nije to ni toliko iznenađujuće za onoga tko gljive bere 50 godina, kao Dragutin. Priznaje nam da mu je itekako drago što se mladi interesiraju za raspoznavanje gljiva, št mu je itekako drago.
Na jesen ima preko izložbi, a one su u Čakovcu, Varaždinu, Maruševcu, Nedelišću, Obrovcima, Karlovcu, Koprivnici, Zaboku, Ivancu i Paki. Sam kaže da najviše voli svježe gljive.
LJEPOTA BAVLJENJA GLJIVARSTVOM
Kao što svatko ima neki hobi koji ga ispunjava tako i Dragutin svoju ljubav prema gljivarstvu dijeli sa svojom suprugom.
– Volim to, čini me zadovoljnim jer to radim sa suprugom, tišina šume i ljubav prema gljivama, nema boljeg, pohvaljuje Dragutin.
No, Dragutin voli otići u šumu sam jer je kaže, tako više na oprezu i koncentriraniji.
-Kompas su mi sunce ili mahovina koje je sa sjeverne strane. Ma bit je samo kad dođete u šumu ne imati paniku. Onda ste sve pokvarili. Čovjek se mora koncentrirati, umiriti i odmah sve bolje prođe, otvoreno će Dragutin.
Dragutin je vrijedan čovjek i gljivar kojeg objedinjuje ljubav prema prirodi, a naročito gljivama koje proučava već 50 godina. Još uvijek se nije umorio već osmišljava nove proizvode koje može ponuditi onima koji poput njega vole kušati gljive na brojne načine.