u spomen na stradale

FOTO Na groblju u Draškovcu održana komemoracija stradalim Romima u II. Svjetskom ratu

I ove je godine, u petak 5. travnja, na groblju u Draškovcu, održana komemoracija ispred spomen ploče na mjestu stradanja Roma u 2. svjetskom ratu – Memorijalno mjesto stradanja Roma u II. Svjetskom ratu u Draškovcu

 Riječi molitve izrekao je župnik Župe sv. Roka Draškovec Krunoslav Kefelja, a ispred Udruge Roma „Za bolje sutra“ te Saveza Roma Bajaša Republike Hrvatske, sve je pozdravio predsjednik Damir Ignac.

Svima se obratio gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek, dok je komemoraciji nazočio i Dragutin Glavina, predsjednik Skupštine Međimurske županije. Prigodne stihove pročitali su učenici Osnovne škole Jože Horvata Kotoriba, Leon i Karlo.

Spomen ploča u Draškovcu podignuta je u spomen na desetero poginulih Roma, među kojima je bilo troje djece, koji su, po pričanju svjedoka, stradali u bombardiranju 30. ožujka potkraj Drugog svjetskog rata.

Naime, skupina Roma je pod pratnjom vojske dotjerana iz Mađarske, a nakon što je skelom prešla rijeku Muru kod Kotoribe, produžila je do Draškovca gdje ju je zadesilo bombardiranje. Poginuli su idući dan pokopani na groblju uz obred koji je vodio župnik te su upisani u maticu umrlih župe Draškovec. Smrtno je stradalo deset osoba, među kojima troje djece od pet, osam i deset godina, žena od 66 godina, a preostali su bili u dobi od 18 do 39 godina. Na ploči, podignutoj 2019. godine upisana su imena: Jelena Oršoš, Đuro Oršoš, Marta Balog, Terezija Balog, Agneza Bogdan, Elizabeta Bogdan, Pavao Bogdan, Marija Bogdan, Agneza Virag te Terezija Bogdan. Spomen ploču podigla je 2019. godine Udruga Roma „Za bolje sutra“, uz pomoć Grada Preloga.

Ova se komemoracija održala i uoči obilježavanja Svjetskog dana Roma.

Svjetski dan Roma, 8. travnja, obilježava se u spomen na održavanje prvog Svjetskog kongresa Roma 1971. godine u Londonu, a koji se smatra jednim od najvažnijih događaja u povijesti Roma. Na tom kongresu sastali su se predstavnici Roma iz četrnaest zemalja svijeta te su usvojene odluke o prihvaćanju romske zastave i službene himne. Prvi kongres rezultirao je i proglašenjem službenog romskog jezika – rromani ćhiba i službenim prihvaćanjem naziva “Rom”, što na romskom jeziku znači čovjek.

Ovaj datum obilježava se od četvrtog Svjetskog kongresa Roma održanog 1990. godine u Poljskoj, gdje je donesena odluka kako će se dan otvaranja prvog Svjetskog kongresa Roma u Londonu 1971. g. proglasiti Svjetskim danom Roma.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije