projekt "Female correspondence"

MUZEJ CROATA INSULANUS Otvorena izložba u sklopu međunarodnog projekta: Dopisivanje grafikama različitih stilova

Izložba ostaje otvorena do 18. lipnja 2021.

U četvrtak 20. svibnja 2021. povodom Međunarodnog dana muzeja u Muzeju Croata insulanus Grada Preloga otvorena je izložba koja predstavlja višegodišnji međunarodni projekt “Female correspondence” čije su autorice hrvatske umjetnice Tihana Karlović i Mateja Rusak. 

Na otvorenju je ravnateljica Muzeja Iva Kožnjak predstavila projekt “Female correspondence”, nezavisna kustosica i povjesničarka umjetnosti Sonja Švec Španjol predstavila projekt i izložbu te istaknula kako je riječ o jedinstvenom projektu koji revitalizira i revalorizira neke davno zaboravljene vrijednosti poput dopisivanja, dok u fokus stavlja vrijednost i bogatstvo te raznovrsnost grafičkih tehnika, ali i adekvatnu valorizaciju intimnih formata radova.

Na otvorenju je bila prisutna i jedna od autorica projekta – umjetnica Mateja Rusak, kao i jedna od sudionica na projektu Kristina Pongrac, te Monika Rusak, autorica stop animacije također predstavljene u sklopu projekta.

Umjetnice koje sudjeluju u projektu su: Anna Trojanowska (Poljska), Raquel Amat (Sj. Irska), Ana Salopek (HR), Kristina Pongrac (HR), Dora Bakek (HR), Raluca Iancu (SAD), Iva Gobić (HR), Gloria Sellan (HR), Irena Kečkeš (SAD), Maja Zemunik (HR), Carmen Bačura Potočić (HR), Maja S. Franković (HR), Svetlana Jakimovska – Rodić (SLO), Monika Jurić (Švicarska), Yoshimi Teh Soo Mei (Havaji).

Više o projektu

Kako danas komuniciramo? Iako je napredak tehnologije omogućio čitav dijapazon različitih načina komunikacije, čovjek nikada nije bio toliko otuđen, osamljen i izoliran kao danas. Razgovor je sveden na osiromašen vokabular prepun skraćenica i znakovlja koje bi trebalo iskazivati naše osjećaje, a u srži ne izražava i ne govori ništa.

Pisanje rukom zamijenile su tipkovnice, a upravo se kroz pisanje moglo otkriti je li piscu zatitrala ruka prilikom bilježenja najintimnijih misli i emocija. Sâm proces pisanja pisma bio je posveta vremenu, posveta pisanju i posveta drugoj osobi.

Osjetni gubitak kvalitetne međuljudske komunikacije, višestoljetno percipiranje žene isključivo kao objekta odnosno motiva inspiracije, a ne aktivnog stvaralačkog subjekta te česta neadekvatna valorizacija medija grafike u svijetu likovnosti, potaknuli su hrvatske umjetnice Tihanu Karlović i Mateju Rusak na realizaciju projekta pod nazivom “Female correspondence”.

Projekt je nastao iz potrebe za stvaranjem, razmjenom misli i ideja te poticaja na međusobnu podršku što je u konačnici rezultiralo i stvaranjem mreže umjetnica. Inspiriran ženskom književnošću koja je započela u salonima u XX. stoljeću kada su tekstove pisale žene za žene, projekt je zadržao koncept komunikacije isključivo između žena, ali je tekst zamijenjen likovnim djelom.

Projekt je započeo u siječnju 2019. godine i baziran je na dopisivanju umjetnica u parovima. Svaki par se dopisuje četiri ili šest puta godišnje na zadanom formatu dopisnice/razglednice (10,5 x 15 cm), dok je izbor grafičke tehnike, teme i papira u potpunosti slobodan.

Svaka autorica tiska ediciju od 10 primjeraka s time da 3 primjerka ostaju autorici, 3 primjerka autorica šalje umjetnici s kojom se dopisuje, a preostala 4 primjerka šalje u arhivu za zajedničko izlaganje na izložbama. Od 2019. godine sudjeluju Mateja Rusak (HR), Tihana Karlović (HR), Anna Trojanowska (Poljska), Raquel Amat (Sj. Irska), Ana Salopek (HR), Kristina Pongrac (HR), Dora Bakek (HR), Raluca Iancu (SAD), od 2020. godine Iva Gobić (HR), Gloria Sellan (HR), Irena Kečkeš (SAD), Maja Zemunik (HR), Carmen Bačura Potočić (HR), Maja S. Franković (HR), Svetlana Jakimovska – Rodić (SLO) i Monika Jurić (Švicarska), a od 2021. Yoshimi Teh Soo Mei (Havaji). (Iz kataloga izložbe; Sonja Švec Španjol)

Izložba ostaje otvorena do 18. lipnja 2021.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije