U srijedu su u gradskim prostorima Grada Preloga konferenciju za javna glasila održali predstavnici Grada Preloga, investitora AAT Geotherme d.o.o. Draškovec i voditelja projekta Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija(CI) iz Zagreba. Govorili su o tijeku izgradnje geotermalne energane svaki sa svoje ‘pozicije’.
Gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek je na početku izrazio veliku radost i ponos što je taj projekt u strateškima Vlade RH proglašen u 10 prioritetnih pa su tako i investitori toga objekta ujedno postali članovi obitelji Grada, kako je slikovito rekao gradonačelnik izrazivši nadu kako će projekt ići tempom koji su oni zacrtali, da će sve administrativne barijere biti premošćene na jedan kvalitetan i brži način i da će sve to biti rezultirano bržim financijskim praćenjem kako bi izgradnja objekta što prije počela.
– Sigurno će to biti u više faza, a nama kao Gradu će biti važna faza izgradnja lječilišnog kompleksa, odnosno izgradnja samih toplica. Bitno nam je da se privuku turisti, da se zaposli i onaj dio stanovništva koji u ovom trenutku ne može naći posao, da se pokrene poljoprivredna proizvodnja zdrave hrane, a ono što je najbitnije da se sva napuštena dvorišta, a kojih ima u našim prigradskim naseljima, popune i da u njima žive i rade ljudi – rekao je Kolarek.
Peter Vesenjak, savjetnik Uprave AAT Geotherme d.d. je izrazio radost što su k njima došli predstavnici Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija, odnosno predsjednik njihovog Upravnog odbora mr. Boris Draženović, koji vodi taj dio strateških investicija u ime Vlade RH.
Rekao je kako već održana prva sjednica na kojoj su se dogovorili za ovaj posjet. – Sigurno je velika čast što će se Centar aktivno uključiti u praćenje i poticaj ovog projekta kako bi u koordinaciji sa svim tijelima na razini ministarstva i potrebnih institucija pokrenuli brži ‘život’ projekta – istaknuo je Vesenjak te dodao kako je projekt u fazi izgradnje.
Paralelno se radi na nekoliko aktivnosti, no još puno toga predstoji kako bi tijekom iduće godine krenuli u ‘A’ fazu proizvodnje električne i toplinske energije. Istaknuta je važnost lokale zajednice u ubrzanju projekta jer kao visoko učinkovita pokazuje jedan poduzetnički duh.
Važna je prisutna administrativna podrška kod velikih investicija. Vesenjak je dodao kako smatra da je to jedna od većih investicija u RH, pogotovo kada se pogleda energetski dio te još jedanput istaknuo kako bi bez potpore lokalne zajednice i državne razine realizacija projekta bila daleko sporija.
– Zato se još jednom zahvaljujem kolegama iz CI za ono što su dali i što će još dati kroz godine dok se projekt u cijelosti ne realizira – dodao je na kraju Vesenjak.
– Drago nam je što smo danas u ovoj sredini i kada smo vidjeli prezentaciju što se je sve do sada postigli to je impresivno. S takvim ljudima i u takvom okruženju ugodno je i lako raditi – podvukao je mr. Draženović. Dodao je kako su u CI zaključili da bi projektu trebalo pomoći kada su vidjeli što sve on nudi. A pomoći se može tako da se ti vrijedni i kompleksni projekti uvrste na listu strateških objekata Vlade RH. Zbog čega?
Odgovor je jednostavan. – Hrvatska je nažalost jako birokratizirana država. Treba na desetke i desetke različitih dozvola, odobrenja, pristanaka što morate odraditi u kratkim vremenskim rokovima kako jedno ne bi zastarjelo, a drugo tek se steklo i treba jedna takva logistička potpora. Izuzetno nam je drago kada smo uspjeli na sjednici Vlade pred dva mjeseca uvrstiti taj projekt u strateške i sada smo nastavili dalje i nismo stali.
Naš konkretan doprinos vidio se prošli tjedan kada smo zajedno s vodstvom projekta sjeli za isti stol s predstavnicima šest različitih ministarstava i nekoliko agencija. To je naša snaga, to mi možemo. Možemo bitno ubrzati procese koji su potrebni – ponosno je istaknuo predsjednik Upravnog odbora i dodao kako je to pozitivno za tržište, financijsko i ono drugo jer kad oni vide takvu potporu onda se lakše reagira.
– Cilj je ubrzati ovakve dobre, kompleksne i velike projekte-podvukao je i rekao da je ovo dobra priča te izrazio uvjerenje da će tako i biti. CI će s ovakvim aktivnostima nastaviti reko je mr. Draženović izrazivši zahvalu Gradu Prelogu i vodstvu projekta što su kooperativni, što surađuju na dnevnoj bazi jer se samo tako mogu polučiti uspjesi te izrazio uvjerenje kako će iduće godine prva faza biti puštena u pogon.
Voditelj projekta dr. Danijel Pusić je kazao kako se projekt sastoji od više cjelina u kojima se radi niz paralelnih aktivnosti te potvrdio kako će prvi rezultati njihova rada biti vidljivi tijekom 2017. godine.
– Centralna vlast u Zagrebu je već željna pravih, dobrih i zdravih projekata zbog toga je ovo šansa za uspjeh – poruka je sa sastanka s novinarima.