Prvi sastanak u tom formatu održan je u Zagrebu, 19. prosinca 2016., radi uspostave načela partnerstva u komunikaciji sa svim hrvatskim županijama, gradovima i općinama
Tada je dogovorena praksa redovitog usklađivanja višerazinskog upravljanja Hrvatskom, radi njezinoga ravnomjernog regionalnog razvoja.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković istaknuo je da je smisao ovoga formata sastanaka dva puta godišnje razmotriti specifične teme i upoznati ključne aktere diljem Hrvatske s aktivnostima Vlade usmjerenim prema političkim i sektorskim temama važnim za hrvatske građane i gospodarstvo.
Teme sastanka bile su Nacionalni plan stambene politike, zatim zdravstvena skrb, socijalno uključivanje, odgoj i obrazovanje djece s teškoćama i invaliditetom te unaprjeđenje digitalnih usluga prema građanima.
Župan Međimurske županije Matija Posavec je ponovo apelirao na premijera za izdavanjem suglasnosti za formiranje palijativnog centra u Čakovcu, za koji je Međimurska županija odavno ishodila projektnu dokumentaciju i dozvole. No, država sada upravlja Županijskom bolnicom Čakovec i bez suglasnosti nije moguće u realizaciju.
Andrej Plenković prihvatio je sve argumente župana Matije Posavca te obećao izdavanje suglasnosti, ali i 6 milijuna eura podrške projektu. Župan Posavec premijeru Plenkoviću te ministrici Hrstić i ministru Fuchsu prezentirao je i aktualne projekte u obrazovanju, naglasivši važnost ubrzavanja procesa prijave na natječaje kako bi što prije započela adaptacija škola u našoj Županiji i kako bi u najkraćem mogućem roku sve obrazovne ustanove u Međimurju mogle prijeći na jednosmjenski model nastave. Također je istaknuo da održavanje snažnog razvoja i otpornosti međimurskog gospodarstva ovisi i o prometnoj povezanosti te zamolio ubrzavanje projekta gradnje obilaznice Čakovec – Varaždin, te značajniju podršku države kako bi se Međimurska županija i dalje uspješno nosila s razvojnim izazovima. Razgovaralo se i o stanju međimurskog gospodarstva te situaciji na tržištu radne snage. Župan je apelirao na intenzivnije uključivanje radno sposobnog stanovništva prijavljenog na Zavodu za zapošljavanje u aktivno tržište rada, čime bi se dodatno potaknula gospodarska aktivnost i smanjila nezaposlenost.
Gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini tom je prigodom na sastanku istaknula kako su i stambena politika, i briga o ranjivim skupinama društva kao i tehnološka transformacija našeg javnog sektora pitanja su ne samo nečijeg stranačkog programa, već ključni strateški izazovi koji zahtijevaju uključivanje svih znanstvenih, političkih, gospodarskih i ostalih resursa hrvatskog društva. I mi na lokalnim i regionalnim razinama također imamo iskustva i rješenja kako, primjerice stambenim politikama omogućiti našim obiteljima stan ili kući, kako skupine koje su marginalizirane uključiti u društvo ili kako digitalizacijom ubrzati poslovne procese i učiniti ih kvalitetnijim. Koristim priliku, kazala je gradonačelnica Cividini, da još jednom naglasim kako smo zahvaljujući suradnji vaše vlade s Međimurskom županijom i Gradom Čakovcem, počeli s gradnjom Regionalnog edukacijsko-rehabilitacijskog centra Čakovec. Izgradnja tog objekta odličan je primjer kako se stavljanjem općeg interesa na prvo mjesto, može osigurati održivost i budućnost kako sustava obrazovanja tako i skrbi o osobama s teškoćama.
Smatram da su investicije u obrazovanje direktna ulaganja u budućnost ove zemlje. Mi u Čakovcu to smo prepoznali, ulažemo i razvijamo cijelu obrazovnu vertikalu koja je na našem području, od jaslica i vrtića do fakulteta i veleučilišta. Iduće godine imat ćemo osigurano mjesto u predškolskim ustanovama za svu djecu s područja grada, u našim se osnovnim i srednjim školama provode brojni programi i projekti tzv. nadstandarda, koji za cilj imaju stvaranja mogućnosti za stjecanje dodatnih znanja i vještima. Surađujemo i s visokim školama, pomažući im u opremanju.
Na žalost, sustav nas kažnjava. U najvišem smo stupnju razvijenosti, što povećava naš udio u financiranju europskih projekata. Predškolski sustav u pravilu je najbolji u najrazvijenijem gradovima, no teret njegova financiranja u 95 postotnom iznosu pada na naše proračune. Samo za funkcioniranje predškolskog odgoja trošimo gotovo 40 posto izvornih prihoda, što nam otežava provođenje drugih razvojnih projekata. Obrazovanje je strateški interes ove zemlje, naša ulaznica za svijet koji dolazi te se nadam da će Vlada pronaći načina da pomogne i onima koji već sada premašuju ne samo nacionalne već i europske statističke prosjeke, istaknula je gradonačelnica Cividini.