Potpisan Ugovor o izradi glavnog projekta nove čakovečke škole Sjever
U Uredu gradonačelnice Grada Čakovca danas je potpisan Ugovor o izradi glavnog projekta nove čakovečke škole „Sjever“. Ugovor je u ime Grada Čakovca potpisala gradonačelnica Ljerka Cividini, a u ime i tvrtke NFO d.o.o iz Zagreb, direktorica Kata Marunica.
„Važno je istaknuti kako je riječ o školi koja je važna za Grad Čakovec i o kojoj se govori unatrag deset godina. No, najvažnije je to što smo u posljednje tri godine odradili Urbanistički plan uređenja na prostoru na kojem će biti nova škola, definirali parcele te otkupili većinu zemljišta na kojem će se nalaziti nova škola. Također, dobivena je suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih na idejno rješenje, kao i suglasnost za otvaranje Područne škole „Sjever“ I. osnovne škole Čakovec. Riječ o školi koju bi trebalo pohađati 400 učenika s područja grada Čakovca“, rekla je prilikom potpisivanja gradonačelnica Ljerka Cividini.
Kada je riječ o financiranju projekta, gradonačelnica je istaknula kako će on biti financiran iz programa Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. “Nakon potpisivanja ugovora počinje teći rok od 12 tjedana nakon kojeg ćemo imati glavni projekt s troškovnicima, na temelju kojih ćemo raspisati javnu nabavu. Plan je da nova škola prve učenike u svoje klupe primi u školskoj godini 2026./2027. godini. Ovo je velika, no samo jedna u nizu investicija u gradnju obrazovne infrastrukture u Čakovcu. Krajem prošle godine počeli smo graditi Regionalni edukacijsko-rehabilitacijski centar, uskoro ćemo krenuti s dogradnjom II. osnovne škole, čekamo suglasnosti za dogradnju škole i gradnju školske sportske dvorane u Kuršancu. U planu je i dogradnja škole u Ivanovcu, područne škole u Novom Selu Rok, gradnja nove Umjetničke škole, te proširenje III. osnovne škole. Ovime stvaramo uvjete za cjelodnevnu nastavu, ali i za još bolje uvjete za obrazovanje naše djecu i mladih.“
Kata Marunica, direktorica tvrtke NFO d.o.o istaknula je kako je izrada projekta škole uvijek izazov za projektante, „Takvim projektima se ne pristupa standardno, već postoji težnja da se ostvari što veća kvaliteta u prostoru. Znamo da su često upravo škole ishodište razvoja određenog kvarta nekog grada. Ono što nam je bilo osobito važno kod ovog projekta je da smo pokušali maksimalno integrirati prirodu i samu školu tako da ova škola neće biti nekakav čvrsti volumen, već će oko sebe imati nekoliko atrija, velik pristupni trg , te posebne zone za edukaciju na otvorenome“.,
Škola će imati 17 učionica, 8 za razred i 9 za predmetnu nastavu, 9 kabineta od kojih se neki mogu pretvoriti u učionice za manje grupe, knjižnicu s čitaonicom, kuhinju s blagovaonicom, dvodijelnu školsku sportsku dvoranu te jednu manju, vanjske sportske i rekreacijske terene te sve ostale popratne prostorije. Dvorana će imati posebni ulaz, tako da će moći raditi neovisno o nastavi, a cijeli je okoliš školske zgrade koncipiran da osim školskih, zadovoljava i potrebe građana tog dijela grada. Na krovu škole bit će solarna elektrana, koja će proizvoditi električnu energiju za potrebe škole, a predviđeno je da se u gradnji koriste reciklirani materijali, kako bi nova zgrada imala što manji negativni utjecaj po okoliš. Također, cijeli će objekt biti prilagođen kretanju i boravljenju osoba s invaliditetom. Sama školska zgrada i popratni prostori imat će ukupno 2.463,67 m2, a dvorana, svlačionice te ostale potrebne popratne prostorije dodatnih 1.425,05 m2.
Na samom kraju, prilikom potpisivanja ugovora, gradonačelnica Cividini je podsjetila kako se posljednja škola na čakovečkom području izgradila prije čak 21 godinu.