Vatrogasci, pripadnici Civilne zaštite i mještani koji žive na područjima ugroženima poplavama, dobili su veliku pomoć u podizanju ‘zečjih nasipa’. Ministarstvo gospodarstva preko svog Ravnateljstva za robne rezerve naručilo je 30 automatskih punilica vreća pijeskom koje proizvodi domaća tvrtka, Flamtron iz Kutine.
Do kraja godine diljem Hrvatske bit će raspoređeno svih 30 strojeva koji i dodeset puta ubrzavaju punjenje vreća.
– Imali smo dvije prezentacije na kojima se punilica pokazala izuzetno dobrom. Kroz četiri lijevka pijeskom se može napuniti 1600 vreća na sat, što je desetak puta više nego lopatama. Punilica se može postaviti na bilo kojoj lokaciji, a dislocirat ćemo ih po cijeloj Hrvatskoj – kaže Donjodubravčanin Marijan Varga, savjetnik ministra gospodarstva i zamjenik ravnatelja za robne rezerve.
Prva četiri uređaja predana su Stožeru za zaštitu i spašavanje u Karlovcu, koji je preko gradske tvrtke Čistoća početkom godine kupio jednu punilicu u Austriji, plativši je 130.000 kuna. Stroj koji proizvodi kutinska tvrtka nešto je jeftiniji i stoji 103.000 kuna. Ministarstvo je za 30 komada izdvojilo oko 3,1 milijun kuna.
Anto Marković iz Flamtrona kaže da su na ideju o proizvodnji punilice došli obilazeći sajmove zaštitne i protupožarne opreme. Vidjeli su kako izgledaju strojevi koje proizvode njemačke i austrijske tvrtke te su zaključili da to nije odveć komplicirana proizvodnja.
– Izradili smo prototip i ponudili ga. Pokazao se dobrim i dobili smo narudžbu za 30 komada koju ćemo do kraja godine i ispuniti – ističe Marković. Tvrtka je osnovana 1993., a osnovna joj je djelatnost instaliranje, održavanje, upravljanje i automatizacija industrijske opreme te održavanje kontrolnih sustava i opreme u procesnoj industriji i energetici. Punilicu su osmisli ove godine, a kombinacija je uvozne i domaće pameti. Dio dijelova nabavlja se u inozemstvu.
– Punilice su posebno dragocjene u ekstremnim situacijama kad voda brzo nadire, pa je svaka sekunda dragocjena. Obuka ljudi za rad na stroju je brza, dovoljno je sat do dva da se shvati princip rada – napominje Marković. Ravnateljstvo za robne rezerve podijelilo je i desetak aluminijskih čamaca koje je proizvela također domaća tvrtka, Marine Consulting iz Tomaševca Biškupečkog u Varaždinskoj županiji.