U današnjem poslovanju, moderna poduzeća orijentirana su da stvore likvidno poduzeće, uz nultu stopu zaduženosti, ekonomično, profitabilno i spremno za buduća investiranja. Ona dakako teže i sve većoj odgovornosti prema zaposlenicima i društvu, s toga je jedan od bitnih ciklusa za dugoročni razvoj poduzeća i karika društvene odgovornosti.
Strane firme dolaze u Međimurje sa svojim greenfield investicijama, proizvode vlastite gotove proizvode, zapošljavaju stotinjak radnika koji u brojnim slučajevima rade na granici minimalca. Ekonomski kotač se okreće, više u korist tih poduzeća čije su bilance fakultetski primjer dobrog poslovanja, a manje u korist budućih korisnika mirovinskog sustava jer željeli mi to priznati ili ne, upravo ta poduzeća u pojedinim branšama stvaraju velike probleme u budućnosti, da ne kažemo socijalne slučajeve od svojih bivših radnika.
Govoreći upravo u društvenoj odgovornosti, brojna naša poduzeća posluju odgovorno i prema potrošačima, dobavljačima, zaposlenicima, društvu.
Da stvori društveno odgovorno poduzeće težnja je i Roberta Treske, vlasnika poduzeća Tremak d.o.o. iz Domašinca, koje djeluje u u metaloprerađivačkom sektoru i bavi se lohn poslovima za strane nalogodavce, a čije poduzeće je u rujnu ove godine za svoj kandidirani projekt dobilo regionalnu potporu za kapitalna ulaganja od Ministarstva gospodarstva, a koju je dodijelio ministar Ivan Vrdoljak u Čakovcu.
Njegovu društveno odgovornu inicijativu prema zaposlenima pod nazivom Projekt 10+ zamijetili smo na društvenoj mreži Facebook te se sami pozvali na razgovor.
– Kako i piše u Projektu 10+ koji sam potpisao i ovjerio te se obvezao prema poduzeću i radnicima, cilj je dodatno motivirati ljude za ostvarenje radnih zadataka i stvoriti pozitivno radno okruženje s dobrim menadžmentom i kvalitetnim vodstvom. Već s 1.1.2016. svim radnicima podižemo plaću za simboličnih 250,00 kuna. Petogodišnji cilj koji želimo ostvariti je osigurati 80% vlastite proizvodnje u budućem razdoblju. To je preduvjet da bi krajnji cilj bio ostvariv, a on je odgovornost i obaveza prema našim zaposlenima, da stvorimo uvjete za minimalnu neto plaću od 10 tisuća kuna – rekao nam je uvodno direktor Robert Treska.
– Kvalitetna radna snaga će sama dolaziti k nama, neće biti potrebe da je tražimo na tržištu – kaže.
Promišljanje je to prema budućnosti, a u čijoj sadašnjosti kvalificirana radna snaga iz naše i susjednih županija za većim plaćama i blagostanjem odlazi u obližnje zemlje Europske unije. S toga ne čudi velik broj otvorenih poziva u metaloprerađivačkoj i inim branšama gdje uvijek nedostaju kvalitetni radnici i stručnjaci.
Treska kaže kako kod 80% procesa vlastite proizvodnje, imaju puno veći utjecaj na kalkulacije, cijenu, prodaju, tržište.
– Zacrtano ćemo postići uvođenjem nekoliko linija proizvodnje. Crovape je brend prepoznatljiv ne samo u Hrvatskoj nego i internacionalno, posebice među onim ljudima koji su umjesto pušenja cigareta preokrenuli na ‘parenje’ odnosno konzumiranje e-cigareta. Crovape proizvodi ekskluzivne vapere, čija cijena usnika iznosi 50 eura, a najskuplji model, VIP exkluziv sa cirkonima, stoji 4.000 eura.
Ekskluzivan je to i tražen proizvod koji smo ove godine predstavili na sajmu u Londonu. U Engleskoj, oko 50% ljudi ‘pari’ – kazao nam je Treska koji nam je spomenuo i orijentaciju dijela proizvodnje na vanjske nadstrešnice, sustave za pokrivanje vanjskih bazena i još desetak projekata koji se osmišljaju i planiraju.
Treski je želja da njegovi radnici jednog dana u bliskoj budućnosti uprihoduju veće plaće, smanje financijsko opterećenje, ostvare prosječne mirovine i da se mirne glave mogu posvetiti radnom vremenu.
– Neka ova inicijativa dođe i do drugih poduzeća, ima mnogo njih koji u ovom trenutku mogu realizirati ono za što nama treba vremena, kaže Treska.
Trenutno Tremak zapošljava između 30 i 35 ljudi, a cilj je da za pet godina ovdje radi dvjestotinjak ljudi. – To je moguće samo s odgovorno odrađenim poslom svih strana, pozitivnom energijom, vizijom i promišljanjem u budućnost, kaže.