–Imamo rješenje za zagrebački otpad! Naša MBO-T tvornica kompletno rješava problem zbrinjavanja miješanog komunalnog otpada koji ne završava na deponiju, nego iz njega dobivamo kompost, sirovine i energiju – kaže Đuro Horvat, direktor tvrtke Tehnix iz Donjeg Kraljevca u Međimurju.
Recikliranje u tvornici
Taj nagrađivani poduzetnik i inovator pokušava gradovima i općinama u Hrvatskoj prodati tehnologiju koju je već plasirao u nekoliko država. MBO-T tvornica sav prikupljeni otpad pretvara u novu vrijednost pa tako 25 posto završava kao kompost, 40 posto kao osam vrsta sirovina za novu proizvodnju, a preostalih 35 posto koristi se kao RDF gorivo za, primjerice, cementare.
Tvornice koje se sastoje od 30-ak strojeva mogu preraditi od 5 do 20 tona otpada po satu, ovisno o veličini ugovorenog postrojenja. Takav način prerade ne iziskuje prethodno primarno recikliranje jer se, ističe, ono provodi u samoj tvornici. Cijena investicije ovisi o kapacitetu prerade i kreće se od tri milijuna eura za manje do šest milijuna eura za veće. Horvat uvjerava da tvornica može sama sebe isplatiti za manje od pet godina.
Upozorava da se u Hrvatskoj godinama ulagalo u neodrživu tehnologiju jer se smeće samo odlaže na deponije čija je sanacija preskupa, a i potencijalni su izvori zaraze.
Zašto, pitamo ga, u Hrvatskoj dosad nije bilo interesa za tu novu tehnologiju?
– Zato što postoje lobiji. Treba valjda proći vrijeme dok ljudi ne vide da je ovo budućnost. Na toj tehnologiji radili smo 10 godina.
Tvrdite da možete riješiti problem smeća u gradu Zagrebu?
– Naravno! Ako je ta tehnologija dobra za Beograd, Sarajevo, Novi Sad, Rumunjsku i druge zemlje u kojima radimo, zašto ne bi bila dobra i za Zagreb?
Jeste li je kome ponudili?
– Jesmo, ali nije pokazan interes, valjda zbog svojih interesa.
Na što i koga konkretno mislite?
– Ne bih o tome. Mi se ne mislimo boriti protiv nikoga, imamo revolucionarni proizvod s kojim treba upoznati ljude jer donosi goleme uštede, a ne zagađuje okoliš. Na nama je da na seminarima i prezentacijama predstavljamo svoj proizvod – kaže Horvat, koji je za MBO-T primio i nagradu Hrvatske udruge inovatora za inovaciju godine.
Horvat (71) tvrtku je osnovao 1991., a prije toga radio je u Končaru. Tehnix izvozi 85 posto proizvoda u 30-ak država. Njihovi uređaji za pročišćavanje otpadnih voda su čak i u Šri Lanki. Horvat je uvjeren da bi nekoliko takvih postrojenja po Zagrebu riješilo trajno problem gomilanja otpada na deponijima.