Međimurske vode prešle su s prvim danom listopada na mjesečno očitanje potrošnje vode umjesto dosadašnjeg jednogodišnjeg. Veći dio od 31.000 domaćinstava račune će dobivati svakog mjeseca. Izuzetak je pedesetak naselja u gornjem dijelu Međimurja, u kojima će se vodomjeri očitavati svaka dva mjeseca jer je u njima puno vikendaša, a i zbog brežuljaka koji zimi otežavaju obilazak domaćinstava.
Prelazak na novi ritam za 85 posto domaćinstava znači i veći trošak za Međimurske vode, otprilike 700.000 kuna, koji će se dijelom pokriti zateznim kamatama na račune koje građani neće na vrijeme platiti. No, u planu je, kako ekskluzivno doznaje Večernji list, i povećanje cijene odvodnje i pročišćavanja za potrošače! Međimurske vode pokrenut će do kraja godine postupak povećanja cijena, no još se ne zna za koliko. Potvrdio je to za Večernji list i direktor Vladimir Topolnjak.
– Prema poslovnom planu cijenu smo trebali podići još 1. srpnja prošle godine, ali to nismo učinili. No, ne bih sad da se u javnosti stekne dojam da cijenu povećavamo zbog novog načina očitavanja vodomjera – napominje Topolnjak. Ističe da su Međimurske vode među rijetkim komunalnim tvrtkama koje se bave vodoopskrbom, a da još nemaju uveden mjesečni obračun.
Kako bi poboljšali uslugu potrošačima, odlučili su se, eto, i oni na mjesečne, odnosno dvomjesečne obračune potrošnje vode. – Time ćemo i smanjiti količine vode koja nekontrolirano iscuri na putu od vodocrpilišta do priključka. Sad će se moći odmah reagirati ako negdje propušta. Imali smo slučajeve da su se građani dolaziti žaliti na velike račune jer im je istjecala voda, a do dolaska naših djelatnika jedanput na godinu nije se ulazilo šaht – kaže Topolnjak.
Sprječavat će se i krađe vode. Na putu do vodocrpilišta do potrošača izgubi se oko 30 posto vode, a cilj je taj postotak smanjiti barem na 20. Voda u Međimurju prolazi kroz 950 kilometara vodovoda. I onu koja iscuri treba platiti. U Međimurskim vodama računaju da će najmanje polovicu dodatnih troškova nastalih češćim izlascima radnika na teren i drugog, pokriti kamatama na mjesečne račune.
Radi se i na informatizaciji kako bi se u mreži što brže otkrile točne na kojima se gubi voda. Tvrtke već otprije imaju mjesečne obračune potrošnje.