Međimursko vinogorje: Niski šećeri i visoke kiseline u grožđu

Diplomirani inženjer agronomije Marijan Čižmešija, viši stručni suradnik Savjetodavne poljoprivredne službe u Međimurskoj županiji obavio je prvo mjerenje šećera i kiselina u grožđu, koje se obavlja radi određivanja optimalnih rokova berbe 2014.

Mjerenja su obavljena na referentnim položajima za sorte I. i II. razdoblja dozrijevanja, rane i srednje kasne sorte u međimurskom vinogorju. Mjerenja su pokazala kako najviše šećera, 72 oechsla sadrži traminac u vinogradu Železna Gora, zatim pinot bijeli 70 oechsla u Vukanovcu i Traminac 70 oechsla u Svetom Urbanu.

Najniže kiseline zabilježene su kod muškat otonnela u Železnoj Gori i to 8 grama/litru (g/l), te traminca 11,6 g/l i traminca 11,8 g/l u Železnoj Gori. Čižmešija ustvrđuje kako su minuli dani obilježeni nižim dnevnim temperaturama u odnosu na protekle godine, te iznad prosječne oborine u kolovozu. Zbog toga su sadržaji šećera niski a sadržaj kiselina iznimno visok.

Grožđe u dozrijevanju kasni oko 14 dana u odnosu na prethodne prosječne godine, pak će toliko kasniti i početak berbe grožđa. Vinogradarima Ćižmešija preporučuje da uklone lišće s trsova kako bi grožđe primalo bolju osunčanost i prozračnost te samim time bolje uvjete za dozrijevanje.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije