Porezna i u Čakovcu krenula u prodaju zaplijenjene pokretnine

Porezna uprava je krenula u prvu masovniju prodaju zaplijenjenih pokretnina koje su se počele nuditi u devet ispostava od juga do sjevera zemlje.


Tko da više

Najizdašniji plijen nalazi se u Splitu – namještaj vrijedan 3,6 milijuna kuna, jahta procijenjena na 900 tisuća kuna, ali i odjeća i obuća čija se vrijednost ne spominje u oglasu o javnoj prodaji. Zasad su javne prodaje organizirane u Splitu, Osijeku, Rijeci, Krapini, Pazinu, Varaždinu, Čakovcu, Bjelovaru i Karlovcu. Jedino je Čakovec naveo i imena poreznih dužnika od kojih utjeruje dugove, među kojima ima tvrtki, ali je najviše fizičkih osoba.

Čakovec, Križevci i Sisak imaju najviše blokiranih građana u ukupnom broju stanovnika – 10 do 11,6 posto, a prema podacima Fine, svaki od njih u prosjeku duguje 60 do sto tisuća kuna pa se lako može zaključiti da ni oduzimanje pokretne imovine neće podmiriti njihove dugove. Jednom Čakovčaninu poreznici su oduzeli Opel Vectru iz 1997. i procijenili je na 729 kuna, a drugome Toyotu staru 24 godine od 1500 kuna.

Najbizarnija ponuda nalazi se u Bjelovaru, u kojem se prodaju polovni stolovi procijenjeni na sto kuna ili pak 20 različitih čaša po pet kuna. Prvi dani rezervirani su za razgledavanje, a nakon toga slijedi prodaja i licitiranje. Robu dobije tko ponudi najviše, ali ne manje od dvije trećine procijenjene vrijednosti ako se predmet prodaje prvi put i manje od polovice procijenjene vrijednosti za svaki sljedeći put. Očekuje se da će poreznici ove godine zaplijeniti između 10 i 15 tisuća polovnih automobila i nekoliko tisuća jahti.


Nije naplatio dug

Javne se prodaje provode istodobno s pripremom zakona o oprostu duga po socijalnim kriterijima, a država od građana utjeruje oko 2,5 milijardi kuna poreznih dugova. Većina ponuđenih automobila starijih je godišta, 10 do 15 godina, a ima starijih i od 25 godina, gotovo bezvrijednih. Malobrojni noviji automobili stari do pet godina prilično su dobro procijenjeni pa cijene nisu povoljnije u odnosu na one u oglasnicima.

– Morao sam prije dvije godine zatvoriti obrt jer nisam mogao naplatiti 250.000 kuna od naručitelja radova. U međuvremenu se nakupilo 90.000 kuna duga prema državi za poreze i doprinose. Danas sam prodao auto i kombi, zajedno za 23.000 kune, no to je samo kap u moru – kaže Izidor Mauko iz Železne Gore, kojemu su poreznici zaplijenili dva vozila.

Mercedes iz 1991. procijenili su na 7000 kuna, a uspio ga je prodati za 5000, a Opel Astra iz 2002. otišla je za 17.000, a bila je procijenjena na 22.000 kuna. Izidor, propali građevinarski obrtnik, danas je nezaposlen. Povremeno radi, ali ne uspijeva zaraditi dovoljno za otplatu duga.

– Za svih šest svojih radnika uspio sam pronaći posao, a ja sam ostao bez ičega. Država će se već nekako naplatiti, a ja do svog novca ne mogu – očajan je. Pročelnik Porezne uprave u Varaždinu Josip Komes kaže da stara vozila kupuju automehaničari zbog rezervnih dijelova, a ostali zovu i raspituju se.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije