Projekt “Istražite Mars” predstavljen na Znanstvenom pikniku u Varšavi

U subotu 15. lipnja 2013. godine, u sklopu Znanstvenog piknika u Varšavi koji je organizirao “Copernicus Science Centre”, predstavljen je hrvatski projekt “Istražite Mars” nastao u suradnji tvrtke Qmini, Instituta sinergije znanosti i društva (ISZD) i Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje (TICM).

Prema procjeni organizatora, Znanstveni piknik posjetilo je oko 150 tisuća ljudi, što čini ovaj događaj najvećim u Europi u području popularizacije znanosti. Znanstveni piknik okupio je neke od najboljih stručnjaka iz znanstvene zajednice koji su kroz akademske i komercijalne projekte približili svijet znanosti svim posjetiteljima, pogotovo mladima kojih je među posjetiteljima bilo najviše.

Sudjelovanje hrvatskih predstavnika, tvrtke Qmini, Instituta sinergije znanosti i društva i Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje, osigurali su partneri iz 5/GROUP, agencije za kreativno upravljanje tržišnim komunikacijama, koji su prošle godine organizirali Znanstveni piknik u Zagrebu, a koji su ujedno i začetnici ideje o otvaranju Znanstvenog edukativno-zabavnog centra u Zagrebu (ZEZ) nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju.

Projekt “Istražite Mars” izazvao je veliko zanimanje posjetitelja pa je prezentacijski prostor bio neprestano ispunjen, od otvaranja piknika u 11, do zatvaranja u 20 sati. Posjetitelji su s velikim zanimanjem “istraživali” virtualni Mars, postavljali pitanja, a vrlo pozitivne reakcije stigle su i od samih organizatora, posebno od strane direktora “Copernicus Science Centra”, Roberta Firmhofera, koji je ponudio suradnju u ostvarivanju ovakvih i sličnih ideja u Hrvatskoj.

Tehnološko-inovacijski centar Međimurje će i dalje poticati projekte čiji je cilj popularizacija znanosti, uključivanje mladih i talentiranih učenika i studenata u znanstvene projekte i suradnja javnog, akademskog i privatnog sektora kao pokretača gospodarskog rasta. Projekt Centra znanja, odnosno ITEO – Institut za promicanje kulture znanja, pokreće se upravo iz razloga što u TICM-u smatramo da Međimurska županija zavrjeđuje jedan takav centar s obzirom na veliki potencijal talentiranih učenika u međimurskim školama.

Ljetna tvornica znanosti koja se već nekoliko godina održava u Čakovcu, Splitu i Samoboru te smotra učeničkih istraživačkih radova učenika Međimurja i broj sudionika na ovim događanjima, pokazuju da interes za znanošću postoji i u stalnom je porastu.

Hrvatski tim na Znanstvenom pikniku činili su: Ratko Pesek – Qmini d.o.o., Tibor Kozjak – Qmini d.o.o., Dr. Dejan Vinković – Institut sinergije znanosti i društva, Goran Levačić – Tehnološko-inovacijski centar Međimurje d.o.o. i Marin Vojković – Mediteranski institut za istraživanje života (MedILS). Zahvaljuju se i Bojanu Markičeviću s Instituta sinergije znanosti i društva, koji se naknadno pridružio timu i dao svoj doprinos.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije