Vinari iz slovenske pogranične Prlekije (Ljutomersko-Ormoške gorice), »Zavod Slovino» i Kulturno-obrazovno društvo Kelih već jedanaestu godinu organiziraju važno promocijsko događanje velikog odjeka, «Salon Jeruzalem». Svake godine u goste pozivaju gostujućeg vinara i priznatog vinskog stručnjaka iz inozemstva. Ove godine je ta čast kao gostujućem vinaru pripala Krešimiru Lovrecu (OPG Lovrec, Sv. Urban) i Darrelu Josephu, međunarodnom ocjenjivaču vina i američkom vinskom piscu specijaliziranom za vina srednje, istočne i jugoistočne Europe.
Gostujući vinar Krešimir Lovrec i Darrel Joseph, vinski ekspert
Poziv gostujućem vinaru iz Hrvatske zgodno se poklopio sa skorim ulaskom Hrvatske u Europsku Uniju, pa je to bila prilika za propitkivanje situacije u vinarstvu ponajprije sa tržišnog gledišta.
Središnje događanje «Salona Jeruzalem» odvijalo se u subotu 8. lipnja u «Dvorcu Jeruzalem», a svečanom otvorenju nazočili su i vinski vitezovi Europskog vinskog viteškog reda «Ordo equestris vini Europae» čiji je član i Franjo Lovrec, prof., otac mladog vinara Krešimira., sada voditelja obiteljske proizvodnje. Od događanja na «Salonu Jeruzalem 2013» zapaženo je bilo znanstveno-obrazovno predavanje dr.sc.Tadeje Vodovnik kao i drugi stručni susreti i vođene tematske degustacije vina uz prisustvo predstavnika slovenskih vinarskih institucija.
Darrel Joseph u komentiranju vina najviše se zadržavao na sauvignonima, trenutnim vinskim zvijezdama jer su svi izlagači imali vrlo dojmljive sauvignone. Ne štedeći lijepih riječi hvalio ih je te za njih vidi najbolju perspektivu na globalnom tržištu. On osobno preferira sauvignone ovog područja u usporedbi sa sauvignonima iz Australije i Novog Zelanda. Osvrnuo se i na šipone tj. furminte za koje je izjavio da su dobri u Mađarskoj, Burgenlandu i Sloveniji, a nešto manje mu se sviđaju oni iz južne Štajerske.O šiponima se još našalio rekavši da su to bolji za piti što ih se manje opisuje.
Sudionici predavanja američkog vinskog stručnjaka Darrela Josepha
Jasna Lovrec, dipl.etnologinja u susretima sa vinarima iz Austrije i Slovenije isticala je zajedničke povijesno-etnološke i enološke poveznice pogranične Prlekije i austrijske južne Štajerske sa pograničnim Međimurjem što je vidljivo u gotovo istom srednjoeuropskom sortimentu vinove loze ako se zadržimo samo na toj poveznici.
Na «Salonu Jeruzalem 2013» predstavilo se dvanaest odabranih obiteljskih vinara dvije velike tvrtke i jedna srednje velika tvrtka.
Umirovljeni švicarski vinarski stručnjak komentirajući trend omasovljivanja vinarske branše a prepoznajući svojevrsni «degrowth» pristup u vinarstvu Lovrecovih i fokusiranje na kvalitetu, ustvrdio je.: «U glasoviru ne stanuje glazba sve dok na njemu ne počne svirati pravi umjetnik. Isto je i sa vinarstvom. Ma kakav bio tehnološki perfekcionizam ako vino nema dodanu vrijedost osobnosti i duše, doživljaj nije potpun. A kod Lovrecovih vina kada ih se kuša, ništa ne manjka.»