Postrojenja za Rumunjsku, BiH i Sloveniju, čeka se Hrvatska

Tehnix iz Donjeg Kraljevca isporučit će gradu Mostaru postojenje za mehaničku i biološku obradu komunalnog otpada, kapaciteta 15 tona po satu. Projekt je, kaže direktor Đuro Horvat, vrijedan četiri milijuna eura, a sufinanciran je iz fondova Europske unije. Ugovor je potpisan s tvrtkom JP Deponija Mostar, a postrojenje bi trebalo biti izgrađeno do kraja godine.

– To je već četvrti ugovor koji smo potpisali u Bosni i Hercegovini. Prije toga sklopili smo ugovore s Tuzlom, Dobojem i Konjicom. Posebno nam je važno što EU prepoznaje i prihvaća naše projekte i rješenja zbrinjavanja otpada. Na žalost, u Hrvatskoj nismo uspjeli skopiti ni jedan jedini ugovor! – kaže Horvat. MBO-T postojenje za obradu otpada originalni je patent Tehnixa koji ima potpisana i dva velika ugovora u Rumunjskoj vrijedna šest milijuna eura, a dogovara se isporuka dva postojenja u Sloveniju.

– Vrijednost postojenja koje smo sami osmilili i sami ga proizvodimo jest u tome što specijalna oprema i strojevi u 15 minuta poluautomatskim postupkom sortiraju miješani komunalni otpad, što je revolucija u tom području. U takvim tvornicama u Hrvatskoj bi moglo raditi i do 5000 ljudi, a prihodi od repromaterijala koji nastaje selektiranjem i recikliranjem mogli bi iznositi i do 500 milijuna eura. Usto, trajno štite okoliš i podzemne vode – ističe Horvat.

Jedno postrojenje, a dosad ih je izgrađeno četrdesetak, stoji od tri do pet milijuna eura, ovisno o kapacitetu, a uloženi novac vraća se, tvrdi, u roku od pet godina. Horvat je nekim gradovima poput Dubrovnika, Šibenika i Slavonskog Broda već poslao na uvid idejne projekte.

– Interesa u lokalnim zajednicama ima, no potrebna je odlučnija politička volja da se ostvare ovakvi značajni ekološki projekti koji bi mogli pomoći i u izlasku zemlje iz krize – ističe Horvat.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije