Dana 21. rujna 2012. godine po prvi će se puta diljem Europe slaviti Dan europske suradnje u sklopu europskog tjedna koji traje od 17. do 23. rujna, a uključuje 75 različitih programa i više od 100 lokalnih događanja. Cilj kampanje, čiji je službeni slogan “Zajedničke granice nas približavaju”, je promovirati suradnju između europskih regija i država te postignuća kojima je ona rezultirala.
Počevši od 90-tih godina 20. stoljeća vise od 20 tisuća projekata sufinanciranih iz fondova Europske unije pomoglo je u podizanju kvalitete života građana Europe kroz otvaranje radnih mjesta, poboljšanje sustava zdravstvene zaštite, prijevoza i opskrbe energijom.
Upravo se Međimurska županija može pohvaliti najvećim brojem provedenih prekograničnih projekata u Hrvatskoj što je rezultat povoljne geografske lokacije na granici s dvije zemlje članice Europske unije te zahvaljujući proaktivnim dionicima iz javnog i privatnog sektora te civilnog društva.
U svrhu daljnje promocije prekogranične suradnje sa susjednim regijama i državama te prezentacije nekih od postignuća, trenutačnih inicijativa i budućih planova, Tehnološko-inovacijski centar Međimurje, Regionalna razvojna agencija Međimurje REDEA, te Međimursko veleučilište u Čakovcu, uz podršku Zajedničkog tehničkog tajništva (ZTT) IPA prekograničnog programa Mađarska-Hrvatska organiziraju obilježavanje Dana europske suradnje u Međimurju, koje će se održati u četvrtak, 20. rujna 2012. godine.
Dan europske suradnje uključuje tri događanja: središnje događanje, koje je usredotočeno na prezentaciju rezultata, trenutačnih aktivnosti i planova na polju prekogranične suradnje te dva popratna događanja koja uključuju prezentaciju pročistača otpadnih voda u Podturnu izgrađenog kroz projekt MURA WWTP te prezentaciju uspješne suradnje Međimurskog veleučilišta u Čakovcu i Sveučilišta Pannonia iz Mađarske.
Tijekom središnjeg događanja bit će predstavljena tri projekta od kojih su dva financirana kroz prvi poziv na podnošenje prijava u sklopu IPA prekograničnog programa Mađarska-Hrvatska (MURA WWTP i Mobile region), a jedan kroz drugi poziv na podnošenje prijava (I3CT). Projekt Mobile region je također bio predstavljen u publikaciji glavne uprave Europske komisije za regionalnu politiku pod nazivom “Europska teritorijalna suradnja – gradnja mostova koji spajaju ljude”.
Službeni jezici svih događanja su hrvatski i engleski bez osiguranog prijevoda. Sudjelovanje je besplatno. Zainteresirani za sudjelovanje mogu se prijaviti korištenjem obrasca dostupnog na internetskim stranicama projekta I3CT Crossborder Clustering: www.i3ct.net. Dodatne informacije možete dobiti na broj telefona: +385 (0)40 499 405.