TALIJANSKI OTPAD

EKO KATASTROFA? Oko Čakovca se krije 3.000 tona ostavljenog plastičnog otpada?!

Tvrtka koja je uvozila otpad u Međimurje iz Italije je u stečaju, proces se godinama vodi na sudu, a otpad čeka na sanaciju

Nedavna uhićenja u Varaždinu u aferi ilegalnog skladištenja više od 35.000 tona otpada u Gospiću, Varaždinu i Benkovcu, a u kojoj je uhićen poznati poduzetnički bračni par Josip i Monika Šincek, stajat će državu nevjerojatnih 20 milijuna eura, pišu 24sata i Express, a taj će se iznos utrošiti na saniranje deponija i sprečavanje daljnjeg zagađenja okoliša.

No kako piše portal, ovaj slučaj nije jedini u Hrvatskoj, a koji se tiče lošeg zbrinjavanja otpada. Kako su saznali, u Hrvatskoj je pokrenuto više od “60 postupaka zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja zakona s gospodarenjem otpadom” te navode kako nije poznato je li itko od vlasnika tvrtki zbog toga završio u zatvoru, a od njihove se osobne imovine naplatila sva šteta i zbrinjavanje otpada.

Belici prijeti nezbrinuti otpad?

Novinari portala navode kako je jedna lokacija takvog odlaganja otpada prisutna i u Međimurju, oko Čakovca, u skladištima tvrtke Metalprodukt d.o.o. iz Belice: “Tvrtka Rale d.o.o. u vlasništvu Nijemca i Talijana ostavila je gotovo tri tisuće tona plastike u skladištima Metalprodukta pored Čakovca. Tvrtka (Rale d.o.o., op.a.) je stečaju, a vlasnici, čini se, daleko od ruke pravde…”

Kako bismo saznali više, kontaktirali smo tvrtku Metalprodukt d.o.o. iz Belice koja je kupila poslovni prostor i skladište tvrtke Rale d.o.o. u stečaju u Pušćinama.

Iako do vlasnika Metalprodukta, obitelji Bajrić, nismo uspjeli doći, prema riječima administratora tvrtke, Nikole Horvata, informacije iz nacionalnih medija su pogrešne – tvrtka Rale d.o.o. očistila je i odvezla otpad iz Pušćina prošle godine u svibnju ili lipnju te tvrtka Metalprodukt d.o.o. nije u posjedu zaostalih vreća otpada ili sličnog (radi se o sitnoj plastici).

Tvrtka Metalprodukt iz Belice kupila je poslovni prostor, odnosno zgradu i dvorište u Pušćinama krajem kolovoza prošle godine. U svega nekoliko godina taj je prostor promijenio nekoliko vlasnika, no sjedište Rale d.o.o. u stečaju još je uvijek u sudskom registru upisano na toj istoj adresi u Pušćinama.

Od Pušćina do Lopatinca, tragom otpada

Tvrtka Rale d.o.o. spominjana je u još jednom međimurskom mjestu – u Lopatincu. Naime, na aktualnom satu sjednice Općinskog vijeća Općine Sveti Juraj na Bregu, u lipnju 2020. godine vijećnik Kristijan Zelić postavio je pitanje što se događa u jednom industrijskom objektu u Lopatincu, jer je primijetio da se dovoze neke vreće – gradi li se što ili je to otpad?

Općinski načelnik Anđelko Nagrasajlović na to je odgovorio: “Nad tvrtkom na toj adresi završen je stečajni postupak dok je hala vraćena vlasniku, koji je potom dio hale iznajmio tvrtki Rale d.o.o. iz Pušćina. Rale je dovozio vreće u halu i u tim vrećama je nekakava mješavina granulat plastike i gume, odnosno to je izolacijski materijal koji se nalazi na vodičima – materijal koji se skida s bakrenih žica i to se prodaje za proizvodnju asfalta. Sve je dovezeno iz Italije i trebalo se u Lopatincu skladištiti tri mjeseca, kako bi se nakon toga odvezlo u Austriju, ali se zbog pandemije Covida-19 to nije dogodilo. Tvrtka Rale isto tako ima kod sebe (u Pušćinama, op.a.) hrpe tih vreća, a dio je završio u Lopatincu. Sve je prijavljeno inspektoratu koji je zabranio bilo kakav daljnji dovoz vreća i koji je cijelu situaciju prijavio Državnom odvjetništvu. Državno odvjetništvo je pokrenulo postupak protiv tvrtke Rale. Tvrtka bi te materijale trebala vratiti od kuda su i došli.”

Otpad još u Međimurju

Danas smo razgovarali s načelnikom Nagrasajlovićem o cijeloj situaciji – je li došlo do pomaka i sanacije ostavljenog otpada. Otkrio nam je kako je otpad još uvijek u hali u Lopatincu. Prema njegovoj procjeni, radi se o oko 300 kubika otpada. “Taj otpad se nalazi u vrećama koje su počele propadati i počelo je rasipanje plastičnog otpada”, rekao je načelnik.

Kako smo dodatno saznali od načelnika, protiv tvrtke Rale d.o.o. se na Općinskom sudu u Čakovcu od 2023. godine vodi sudski postupak , no više informacija o tome nema jer Općina nije stranka u postupku. Stoga smo o svemu kontaktirali i Državno odvjetništvo te ćemo njihov odgovor, kada stigne, objaviti naknadno.

Tvrtka Rale d.o.o. nalazi se u stečaju i postavlja se pitanje hoće li moći financijski snositi troškove sanacije ostavljenog otpada u Lopatincu (ako sud tako presudi) ili će se pak država morati uključiti u sve, i to novcima svih nas.

Netko zarađuje na uvezenom otpadu, a Hrvati će ga na kraju skupo platiti.

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije