Svečanost potpisivanja prvih ugovora održana je u dvorani Udruženja obrtnika Međimurske županije
Čak 88 učenica i učenika deficitarnih obrtničkih zvanja u Međimurju primat će godišnju stipendiju u iznosu od 6 000 kuna zahvaljujući projektu koji Obrtnička komora Međimurske županije u suradnji s Međimurskom županijom te gradovima i općinama provodi još od 2003. godine.
Do sada je više od 500 stipendista izravno na svoje račune dobilo stipendije u ukupnoj vrijednosti od 3 milijuna kuna s ciljem motiviranja učenika da upišu strukovne škole i steknu znanja za kojima tržište rada već godinama vapi. Svečanost potpisivanja prvih ugovora održana je u dvorani Udruženja obrtnika Međimurske županije, a nazočili su joj župan Međimurske županije Matija Posavec, predsjednik Obrtnike komore Međimurske županije Boris Lukovnjak, pročelnik UO za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam MŽ Darko Radanović te načelnici općina Selnica, Sveti Martin na Muri i Vratišinec Ervin Vičević, Martin Srša i Mihael Grbavec.
>>> Sve fotografije pogledajte klikom ovdje
Kako je istaknuo predsjednik Komore Lukovnjak, na natječaj je stigao rekordan broj prijava, njih 179. Za usporedbu, prošle je godine potpisan 41 ugovor o stipendiranju, a ove godine stipendirat će se trostruko više međimurskih učenika. Razlog ogromnom interesu je činjenica da Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja od ove godine više ne dodjeljuje stipendije, no prepoznavši vrijednost ovog projekta u Međimurju, jedinice lokalne i regionalne samouprave u svojim su proračunima namaknula dodatna sredstva kako bi se stipendirao što veći broj učenika. Uz Međimursku županiju, u projekt se ove godine uključilo 15 općina, i to: Selnica, Sveti Martin na Muri, Vratišinec, Strahoninec, Domašinec, Dekanovec, Podturen, Sveti Juraj na Bregu, Šenkovec, Orehovica, Donji Kraljevec, Mala Subotica, Pribislavec i Nedelišće. Najvažniji kriteriji za dobivanje stipendije su opći uspjeh u prethodnom razdoblju, prosjek prihoda po članu domaćinstva i broj djece u zajedničkom domaćinstvu.
Županija za stipendiranje učenika deficitarnih zanimanja izdvojila 300 000 kuna
Međimurska županija učenike prati do samoga kraja njihovog obrazovanja te su ove stipendije samo dio potpora i aktivnosti usmjerenih prema mladima. U svom je proračunu za stipendije učenika deficitarnih zanimanja Županija izdvojila čak 300 000 kuna, a osim stipendija, osiguran je besplatan prijevoz, udžbenici, potpore kroz Zakladu dr. Vinko Žganec i Zakladu Mikec te stipendije za djecu hrvatskih branitelja.
– Međimurje se ponosi dugogodišnjom tradicijom obrtništva, a moramo istaknuti činjenicu da posljednjih dvije godine bilježimo porast broja obrtnika i poduzetnika te nisku stopu nezaposlenosti unatoč pandemiji koja nas je zahvatila. Međimurske srednje škole među najboljima su u Hrvatskoj te ulažemo u kvalitetan razvoj svake od njih – istaknuo je župan Posavec. Naglasio je da je u Tehničkoj školi Čakovec nedavno otvoren Regionalni centar kompetentnosti u strojarstvu za sjeverozapadnu Hrvatsku u kojem se nalaze laboratoriji opremljeni opremom vrijednom više od 22 milijuna kuna, Gospodarska škola Čakovec proglašena je najboljom strukovnom školom u Hrvatskoj, Srednja škola Prelog postat će Regionalni centar kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu, Graditeljska škola Čakovec postiže iznimne rezultate na natjecanjima, a Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec može se pohvaliti s čak dva centra izvrsnosti, za umjetnička područja te za kemiju, fiziku, matematiku i biologiju.
– Obrazovanje nema alternative, stoga nastojimo našim mladima pružiti što više mogućnosti, ne samo tijekom školovanja, već ćemo ih pratiti i nakon njihovog obrazovnog puta, pomoći im da pronađu posao ili otvore vlastiti obrt te nas posebno veseli što učenici prepoznali važnost strukovnih zanimanja – zaključio je župan Posavec.
Među zanimanjima koja se stipendiraju su kuhari, autoelektričari, stolari, tokari, obućari, strojobravari, vodoinstalateri, keramičari, konobari, autolimari, soboslikari, slastičari, fasaderi, elektromehaničari i bravari, a s obzirom na velik broj budućih mladih obrtnika, možemo zaključiti da obrtništvo u Međimurju ima svjetlu budućnost.