GOSPODARSKO SOCIJALNO VIJEĆE

O ENERGETSKOJ KRIZI Lokalna samouprava mora pomoći rasteretiti poduzetnike i građane

Kriza je globalna, zaključeno je na današnjoj sjednici GSV-a, ali na lokalnoj razini, gradovi i općine ne mogu biti samo promatrači. Da bi ublažili teret krize, mogu smanjiti troškove poput komunalne naknade, doprinosa, spomeničke rente...

Središnja tema današnje 108. sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća Međimurske županije bila je energetska kriza, odnosno utjecaj cijene energenata, komunalnih doprinosa, roba i usluga na gospodarstvo te na život i standard građana.

Zbog žurnosti situacije i snažnog produbljivanja krize nakon prošlotjednog izbijanja ratnog sukoba u Ukrajini, sjednica je sazvana po hitnome postupku, a osim samih članova, odazvali su se i gosti iz Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore i MENEA-e.

Uvodno, predsjednik GSV-a Ivan Senčar je naglasio da je ovo zasigurno jedna od najtežih situacija od početka djelovanja ovog savjetodavnog tijela, jer su nekim poduzetnicima cijene energenata ‘skočile’ i do 300 posto, a od 1. travnja poskupljenje će se preliti i na građanstvo.

VLADINE MJERE SU DOBRE, ALI NISU DOVOLJNE

Pozdravio je mjere Vlade Republike hrvatske za ublažavanje rasta cijena energenata, ali s obzirom na aktualne događaje, smatra, neće biti dostatne.

– Iz vlastitog iskustva, cijene energenata su nam porasle 150 posto, s time da su stigli novi aneksi ugovora s povećanjem za dodatnih 50-60 posto. U nekim slučajevima računi su porasli i do 300 posto što, čak ni poduzeća koja visoko kotiraju na ljestvicama uspješnosti, neće moći izdržati, istaknuo je Senčar, dodavši da su neki, osobito mali poduzetnici, već najavili da će biti primorani staviti ključ u bravu.

MEĐIMURJE-PLIN NIJE UČINIO DOVOLJNO?

Iako je naglasio da se sama sjednica ne bi trebala pretvoriti u prozivke, ipak je otvoreno pitanje kako je najveći opskrbljivač i distributer plina u Međimurju, Međimurje-plin, koji je uostalom i u vlasništvu niza međimurskih gradova i općina, mogao dozvoliti da se dogodi ovakva situacija.

Čuti se moglo i da prozvana tvrtka nije učinila dovoljno truda i energije da spriječi ovako drastično poskupljenje, ali i prijedlog da se dobit za 2021. godinu ne raspodijeli, kao što je dosad bila praksa, na jedinice lokalne samouprave u čijem je suvlasništvu, nego na poduzetnike i građane.

Iako je kriza globalna, upravo lokalna samouprava, jedan je od zaključaka, ne može biti samo pasivan promatrač. Stoga će međimurskim gradovima i općinama GSV, između ostalog, uputiti apel da smanje troškove poput komunalne naknade, doprinosa, spomeničke rente i drugih parafiskalnih nameta koji su u nadležnosti jedinica lokalne samouprave. Nadalje, iako je riječ o trenutno gorućem problemu, razmišljati treba i o budućnosti, pa će se i prema državnim institucijama poslati molba da se ubrza i olakša tzv. zelena tranzicija odnosno prelazak s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije. Sindikatima je predsjednik GSV-a Senčar poručio da je ovo zajednička borba, a apel će biti upućen i na adresu samog Međimurje-plina.

Preporučeno
Najnovije