
U Ministarstvu gospodarstva dodijeljeni su prvi ugovori za projekte vrijedne gotovo milijardu kuna
Ministar gospodarstva Darko Horvat dodijelio je u utorak, 26. svibnja prvih 28 Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za pozitivno evaluirane projekte u sklopu poziva “Inovacije u S3 područjima”.
Cilj je ovog natječaja potaknuti nova ulaganja u provedbu rješenja – inovativnih proizvoda ili usluga malih i srednjih poduzetništva (MSP) u S3 područjima kroz dvije vrste inovacijskih aktivnosti: ulaganja u inovacije procesa i/ili organizaciju poslovanja.
Spomenutih 28 projekata ukupno je vrijedno 217 milijuna kuna (217.230.273,72 HRK), od čega 93 milijuna kuna (93.305.857,10 HRK) čine bespovratna sredstva iz EU fondova. U sklopu samog Poziva pozitivno je ocijenjeno sveukupno 112 projektnih prijedloga vrijednosti 943 milijuna kuna, od čega je 364 milijuna kuna iznos bespovratnih sredstava.

– Naš fokus postao je osiguranje dovoljnih sredstava iz EU fondova za projekte kojih u Hrvatskoj ima i previše, zatim pojednostavljenje poslovanja rušenjem administrativnih barijera i parafiskalnih nameta, te osiguranje konkurentnih izvora financiranja. Rezultat se vidi u sve većem broju investicija u proizvode visoke dodane vrijednosti, što ujedno doprinosi rastu izvoza i potiče gospodarski oporavak i rast na zdravim temeljima – zaključio je ministar.
Projekti inovacija u S3 područjima još su jedan u nizu projekata ulaganja u programe inovacija u suradnji s agencijom HAMAG BICRO, čiji je predsjednik Uprave Vjeran Vrbanec tom prilikom istaknuo kako je u posljednje četiri godine u suradnji s Ministarstvom gospodarstva, poduzetništva i obrta, kroz različite programe istraživanja, razvoja i inovacija, potaknuto 2,7 milijardi kuna investicija, kroz 606 projekta za koje je dodijeljeno 1,36 milijardi kuna bespovratnih sredstava.

Među 28 tvrtki koje su dobile sredstva u prvom krugu su i dvije međimurske koje su primile ukupno 4,7 milijuna kuna bespovratnih sredstava. Tvornica stočne hrane iz Čakovca za projekt komercijalizacije eko krmnih peleta visoke razine čvrstoće i potpune sljedivosti vrijedan 7.957.843,92 kune, od čega je 2.901.993,98 kuna bespovratnih sredstava. Šestan-Busch iz Preloga za komercijalizaciju PE kacige u projektu vrijednom 3.641.129,23 kune, od čega je 1.839.537,40 kuna bespovratnih sredstava.
Alojz Šestan, vlasnik tvrtke Šestan-Busch, rekao nam je da će ova sredstva koristiti za proizvodnju nove generacije polietilenskih zaštitnih kaciga, tzv. bijelih kaciga.
– Nakon intenzivnog istraživanja novih materijala i tehnologija
za nove kacige, koje bi pružale veću razinu antibalističke
zaštite, trenutno smo u postupku njihove komercijalizacije. Biti
će to novi tehnološki iskorak u našem poslovanju te ćemo ovakvom
novinom u proizvodnom portfelju naše tvrtke zadržati korak i
ostati ravnopravni u globalnoj tržišnoj utakmici s vodećim
svjetskim proizvođačima.
Nova kaciga biti će lakša, ali će pružati veću antibalističku
zaštitu. To će nam omogućiti ulazak na tržište primarno policije
i civilne zaštite. Uz bespovratna sredstva, u ovaj ćemo projekt
uložiti 1,8 milijuna kuna vlastitog novca.
To će nam omogućiti investiciju u novu liniju neophodna za bojanje polietilena, sa specijalnom komorom u kojoj će bojanje biti regulirano kompjuterski. Nabavit ćemo i nove kalupi za novu proizvodnju te financirati dodatno usavršavanje radnika za nove inovativne procese proizvodnje .
Zahvalni smo Ministarstvu gospodarstva na potpori koju su nam pružili, pogotovo programskom timu koji vodi ulaganja u istraživanja razvoj i i inovacije. Veliki doprinos dao je i HAMAG-BICRO vrlo brzom obradom projektne prijave, a moram reći kako sam iznimno zadovoljan njihovim praćenjem korisnika i u drugim sufinanciranim EU projektima – rekao je Šestan.