VLADIMIR TOPOLNJAK otkriva zašto Međimurci piju najbolju vodu

‘Stanovnici Međimurske županije piju najkvalitetniju vodu u Hrvatskoj. Proizlazi to iz izvješća o zdravstvenoj ispravnosti vode za ljudsku potrošnju u Republici Hrvatskoj za 2016. godinu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo’. Podatak je to koji smo nedavno objavili na našim stranicama.

>>> ISPITIVANJE Najbolja voda pije se u Međimurju, a najgora u Slavoniji

Njegovim tragom o tome nam je podrobnije govorio Vladimir Topolnjak, dipl.ing., direktor Međimurskih voda d.o.o. Čakovec, tvrtke koja brine o organiziranoj opskrbi Međimuraca pitkom vodom.

On je na mjestu direktora Međimurskih voda d.o.o. od 15. lipnja 2013. godine. Tamo radi od 1989. godine, prvo na poslovima voditelja Odjela vodoopskrbe, a kasnije Sektora vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja. On je rođen 1956. godine, Nedelišćanac je i ovlašteni inženjer građevinarstva. Završio je i geotehnički fakultet – hidrotehnički smjer. Oženjen, otac dvojice sinova.

Što za Međimurske vode znači podatak – najčišća voda u Hrvatskoj i recept održavanja ispravnosti kakvoće vode?

Kvaliteti i sigurnosti vodoopskrbe pridajemo najveći značaj. Ovako dobra kvaliteta vode rezultat je dugogodišnje brige i praćenja kvalitete vode od izvorišta do potrošača s dosljednom primjenom HACCP sustava. Međimurske vode prva je tvrtka u Hrvatskoj u području javne vodoopskrbe i javne odvodnje koja je uvela ISO standarde 9001-14001-22000.

Nove međunarodne norme predviđaju tranziciju ISO 9001 i ISO 14001, savjetovanje za tranziciju s našim konzultantima završiti će u prosincu 2017. godine, te ćemo prvi u našoj branši primijeniti nove ISO sustave. Županijska skupština donijela je Odluku o zaštiti izvorišta te Program za provođenje mjera zaštite i sanacije u zonama izvorišta. Izgrađuju se ili su izgrađeni sustavi odvodnje fekalnih voda na vodozaštitnom području, kvalitetno je organizirano zbrinjavanje komunalnog otpada iz domaćinstava i gospodarstva, smanjuje se negativni utjecaj poljoprivredne proizvodnje u skladu sa edukacijom poljoprivrednika, zakonskom regulativom, optimalizacijom troškova poljoprivredne proizvodnje, sve je više velikih i stručnih poljoprivrednih proizvođača.

Voda iz zdenaca vodocrpilišta Nedelišće i Prelog visoke je kvalitete zahvaljujući dugogodišnjoj brizi o zaštiti izvorišta što potvrđuje i korištenje vode bez posebne prerade osim preventivne dezinfekcije plinovitim klorom. Međimurski vodoopskrbni sustav karakterizira velika duljina cjevovoda (1067 km), veliki broj priključaka (oko 38000) i mala potrošnja vode.

Cjevovod je dimenzioniran i za požarne potrebe pa se voda u cjevovodu zadržava i preko deset puta duže, a kao posljedica javlja se nestajanje rezidualnog klora čime se otvara mogućnost bakteriološkog onečišćenja vode. Da bi se spriječilo onečišćenje vode, Međimurske vode d.o.o. preventivno svakodnevno ispuštaju iz sustava velike količine vode putem hidranata i muljnih ispusta na rubnim dijelovima naselja, vodospremnici i vodotornjevi se redovito peru i čiste, cjevovodi se ispiru nakon svake sanacije kvara.

Tko sve provodi monitoring kvalitete vode?

Analiziraju se uzorci vode iz zdenaca vodocrpilišta, vodoopskrbne mreže, vodospremnika i vodotornjeva. U skladu sa vodopravnim dozvolama za vodocrpilišta Nedelišće i Prelog ispituje se i kvaliteta vode iz piezometara na granici II. I III. vodozaštitne zone radi uvida u kvalitetu vode koja će za 50-tak dana doći do zdenaca vodocrpilišta. Vlastiti laboratorij Međimurskih voda u 2016. godini ispitao je 951 uzorak vode.

Monitoring vodocrpilišta provodi i Hrvatski zavod za javno zdravstvo potpunim analizama koje obuhvaćaju oko 130 parametara kvalitete. Osim osnovnih pokazatelja, sami smo dodatno mimo zakonske obaveze uključili i pesticide, poliaromatske ugljikovodike, teške metale, mineralna ulja, trihalometane…Ispitano je 8 takvih uzoraka i svi su bili zdravstveno ispravni. Međimurska županija putem Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije u 2016. godini uzorkovala je 36 uzoraka vode za ljudsku potrošnju i 8 revizijskih (proširenih) uzoraka i svi uzorci su odgovarali Zakonu o vodi za ljudsku potrošnju i pripadajućem Pravilniku.

Međimurje prednjači i po štednji vode?

Prosječna potrošnja vode po stanovniku u Međimurju iznosi 102 litara/dan, dok je hrvatski prosjek oko 140, EU prosjek 200-300. Razlog je poslovična štedljivost i snalažljivost, pa se za zalijevanje koristi voda iz kućnih hidrofora. Uz to svakim se danom unaprjeđuju i koriste manje vode uređaji poput vodokotlića, perilica, slavina i sl. Gospodarstvo također optimalizira potrošnju vode novim tehnologijama. U 2016. godini fakturirali smo ukupno 4.378.553m3 vode. Od 2003. godine kada smo fakturirali 5.455.297 m3 potrošnja se smanjivala i stabilizirala na današnjim količinama, bez obzira na novih 300-500 priključaka svake godine. Udio gospodarstva i ustanova iznosi 23 % potrošnje.

Imate li podatak gdje se u Međimurju najviše troši voda?

– Najveći potrošači u kategoriji gospodarstva su Mesna industrija Vajda d.d., CWS-BOCO d.o.o., Županijska bolnica Čakovec, Toplice Sv. Martin d.d. i Perutnina Ptuj-Pipo d.o.o.. Gospodarstvu i ustanovama u 2016. godini fakturirano je ukupni 1.002.527 m3 vode, od čega na području JLS Grada Čakovca 607.833 m3, Općine Sv. Martin na Muri 77.225 m3, Grada Preloga 56.035 m3, Općine Nedelišće 39.719 m3, Općine Donji Kraljevec 33.419 m3… Kućanstvima je u 2016. godini fakturirano 3.376.026 m3 vode. Po jedinicama lokalne samouprave: u Gradu Čakovcu 979.922 m3, u Općini Nedelišće 321.672 m3, u Općini Sv. Juraj na Bregu 193.356 m3, u Gradu Mursko Središće 181.098 m3, u Gradu Prelogu 174.594 m3….

Postotak Međimuraca priključenih na vaš vodoopskrbni sustav?

– Izgrađenost sustava vodoopskrbe je preko 99 %. U kategoriji gospodarstva i ustanova svi su priključeni na javni vodoopskrbni sustav (2770 priključaka). Od 43.421 kućanstava u Međimurju na javni vodoopskrbni sustav priključeno je 34.645, odnosno 80 %. Ispod smo hrvatskog prosjeka priključenosti koji iznosi 85 %

Koja sredina u tome prednjači, a koja zaostaje?

Gledano po JLS najveća je priključenost u Donjoj Dubravi i Donjem Vidovcu (91%), Gradu Čakovcu i Kotoribi (89%), Šenkovcu (88 %), Sv. Juraj na Bregu (86 %), Strahoninec i Sveta Marija (84 %), Donji Kraljevec i Goričan (82 %).

Gledano po naseljima najmanju priključenost ima Piškorovec (0 %), Hlapičina (16 %, jedini još uvijek koriste i svoj lokalni vodovod iako je izgrađen javni vodovod), Parag (29 %), Cirkovljan (31 %), Preseka i Miklavec (44 %), Leskovec (49 %), Donji Koncovčak, Gornji Hrašćan i Kuršanec (50 %), Ferketinec (51 %), Štefanec (53 %), Macinec (54%)…

Zaostajanje je razlog?

Procjenjujem da se radi o težoj materijalnoj situaciji građana i “šparanju”, ali na stavci zdravlja. Opće je poznato da je podzemna voda zahvaćena u vlastitom dvorištu najčešće zagađena za ljudsku potrošnju, nekontrolirane kvalitete i pod stalnim utjecajem sabirnih i septičkih jama, gnojnica, otpada i sl. Podzemna voda stalno polako putuje pa svaki novi dan može donijeti novo zagađenje, dok je voda na vodocrpilištu javnog vodovoda pod svakodnevnom detaljnom kontrolom kvalitete. Posebno može zagađena voda loše djelovati na osobe slabijeg imuniteta: djecu, starije i bolesne.

Što bi takvima poručili?

Svakako da se priključe na javni vodoopskrbni sustav jer je zdrava voda najvažnija namirnica koju unosimo u tijelo – a zdravlje najvažnije.

Gdje je Međimurje po cijeni vode u odnosu na ostale županije?

Negdje u sredini gledano na cijenu u preko 160 tvrtki u Hrvatskoj koje se bave javnom vodoopskrbom i javnom odvodnjom.

Iz te cijene najveći postotak otpada na?

Prosječni potrošač, ovisno o tome da li plaća i odvodnju s pročišćavanjem, plaća Međimurskim vodama 40-60 % od računa za vodne usluge. Ostalo su naknade i PDV.

Riječ, dvije o vašem stručnom kadru?

Međimurske vode svakodnevno obavljaju djelatnosti vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda na zadovoljstvo svojih korisnika usluga, lokalne i regionalne samouprave. Radnici su stručni i dobri. Radnici iz najviše stručne skupine (VSS, VŠS) čine ukupno 33 % svih zaposlenih radnika Međimurskih voda nositelji su uspješnog djelovanja i razvoja tvrtke, pogotovo privlačenja EU sredstava, proračuna RH i sredstava Hrvatskih voda.

Trenutne investicije u području vodoopskrbe…

– Upravo završava izgradnja zdenca Z-3 na vodocrpilištu Prelog vrijednosti 3 miliona kuna. Zdenac Z-3 sa ugrađenom crpkom kapaciteta 55 litara/sekundi uz zdence Z-1 i Z-2 služi za vodoopskrbu IV. vodoopskrbne zone (Donje Međimurje). Izgradnjom zdenca Z-3 osigurane su nove količine vode za slučaj vršnih potreba u sušnom periodu, te pričuva za slučaj eventualnih kvarova ili servisa u postojećim zdencima.

Zahvat vode iz zdenca Z-3 dubine 104 metra vrši se iz drugog vodonosnog sloja kojim se osigurava veća debljina pokrovnih naslaga, što pruža veću sigurnost i zaštitu od zagađenja u slučaju akcidenta u okoliš. Također završava rekonstrukcija vodovodne mreže i priključaka u Šenkovcu – II. faza i Murskom Središću – Martinska ulica. U tijeku su radovi na rekonstrukciji vodovodne mreže i priključaka u Čakovcu, Centar Jug (ulice Lavoslava Ružičke, O.Kučere, Gajeva, A.Mohorovičića, Ruđera Boškovića), izgradnja vodovodne mreže Nove ulice u Mačkovcu, rekonstrukciji vodovodne mreže i priključaka u Nedelišću – Varaždinska ulica, rekonstrukciji vodovodne mreže i priključaka u Hodošanu – Ulica braće Radića, produžetak vodovodne mreže u Slakovcu…

Upravo su potpisani ugovori o financiranju iz Programa ruralnog razvoja za rekonstrukciju vodovodne mreže od vodospreme Železna Gora do precrpne stanice Urban te za produžetak vodovodne mreže u zoni Križopotje u Orehovici.

Odvodnja, kanalizacijski sustav u Međimurju?

Za razliku od potpune pokrivenosti vodoopskrbom u Međimurskoj županiji sustav odvodnje i pročišćavanja izveden je ispod 50 %. Potpuno su izvedene aglomeracije Čakovec i Novo Selo na Dravi. Ovih se dana, nakon uspješnog apliciranja na EU fondove, potpisuje financiranje slijedećih po veličini aglomeracija Donja Dubrava i Mursko Središće (prihvatljivi troškovi projekta 189 milijuna kuna odnosno 182 milijuna kuna). U pripremi stručnih službi Međimurskih voda i lokalne samouprave su sve preostale aglomeracije na području Međimurja kako bi ih što prije aplicirali na EU fondove.

Prema obvezi koju je potpisala Republika Hrvatska do 2020. godine mogu se na EU fondove aplicirati sustavi odvodnje i pročišćavanja za naselja veća od 2000 ekvivalent stanovnika, a njihovo sufinanciranje moguće je još 3 godine, dakle do 2023. godine. Zajedno sa institucijama lokalne i regionalne samouprave u Međimurju planiramo taj zahtjevni i veliki cilj ostvariti. Osim toga počeli smo pripremati i investicije za naselja manja od 2000 ekvivalent stanovnika za koje rokovi još nisu utvrđeni od EU i RH, međutim ih želimo pokrenuti ranije i aplicirati na fondove ruralnog razvoja.

Što se proširenjem sustava postiže?

Proširenje sustava odvodnje i pročišćavanja doprinosi zaštiti okoliša, podzemnih i površinskih voda, povećava se standard života i zdravlja, stvaraju preduvjeti za konkurentno gospodarstvo. Ujedno se ispunjava obveza izgradnje tih sustava jer u protivnom su predviđene financijske sankcije za državu i lokalnu samoupravu do trenutka ispunjenja obveze. Za povlačenje EU sredstava rokovi su utvrđeni i nakon istih prestaje sufinanciranje EU pa će se daleko teže ostvariti investicije odvodnje i pročišćavanja koje se smatraju najskupljom infrastrukturom.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije