Ovo su najbolje tvrtke u Međimurju po dobiti, prihodu i izvozu

Upravni odjel za gospodarske djelatnosti Međimurske županije redovitom godišnjom informacijom o stanju i kretanjima međimurskog gospodarstva obrađuje informacije o gospodarskim kretanjima Međimurske županije i Republike Hrvatske.

Cilj Informacije je dati prikaz ukupnog gospodarskog stanja i kretanja u Međimurskoj županiji kako bi se moglo sagledati stvarno stanje, uspoređujući s neposrednim okruženjem i prethodnim razdobljem.

Metodološki su obrađeni podaci FINA-e, Hrvatske gospodarske komore, Županijske komore Čakovec, Hrvatske obrtničke komore, Obrtničke komore Međimurske županije, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područne službe Čakovec, Državnog zavoda za statistiku, Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, kao i izvješća organizacija (HOK i HGK), te tvrtki u vlasništvu Međimurske županije koje su potpora poduzetništvu.

Međimurska županija nalazi se na desetom mjestu po broju poduzetnika (2.626), što čini 2,46% udjela u ukupnom broju poduzetnika u Republici Hrvatskoj. Prema broju zaposlenih sa 25.316 zaposlenih Međimurska županija je na osmom mjestu u Hrvatskoj, dok je prosjek mjesečne plaće po zaposlenom manji je za 18,6% u odnosu na prosjek Republike Hrvatske.

Prvi poduzetnik u Međimurskoj županiji na rang listi po ukupnim prihodima u 2015. godini bio je veliki poduzetnik sa sjedištem u Čakovcu, METSS d.o.o, a slijede ga veliki poduzetnici Tubla d.o.o. i LPT d.o.o. Na četvrtom je mjestu također veliki poduzetnik sa sjedištem u Čakovcu, Perutnina Ptuj – Pipo d.o.o., dok se na petom mjestu nalazi srednje veliki poduzetnik Muraplast d.o.o. iz Kotoribe. Na šestom je mjestu Hilding Andres, sedmom Međimurje plin, osmom Centrometal, devetom Eko Međimurje i desetom Mesna industrija Vajda. Prvih deset poduzetnika ostvarilo je 2,8 milijarde kuna ukupnih prihoda ili 23,0% prihoda poduzetnika Međimurske županije.

Najveći izvoznik u 2015. godini u Međimurskoj županiji bio je veliki poduzetnik Tubla d.o.o. registriran u području djelatnosti C (prerađivačka industrija), razred djelatnosti 14.31 – Proizvodnja pletenih i kukičanih čarapa. Slijedi LPT d.o.o., na trećem je mjestu Eko Međimruje, pa slijede redom Centrometal, Novi Feromont , Te-pro, Tehnix, TMT, Fero – Preis i Hilding – Anders. Prvih deset poduzetnika po izvozu u 2015. sudjelovali su u ukupnom izvozu poduzetnika Međimurske županije s udjelom od 40,6%.

Prvih deset poduzetnika po dobiti u Međimurskoj županiji ostvarili su ukupno 233,5 milijuna kuna što je 36,4% od ukupne dobiti razdoblja poduzetnika Međimurske županije. Najveću dobit razdoblja iskazao je poduzetnik TMT d.o.o. Na drugom mjestu nalazi se poduzetnik LPT d.o.o. , slijedi Tubla, Promming, Muraplast, METSS, Pib Exstra, Centometal, Šestan Busch i Čakovečki mlinovi.

Prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom kod poduzetnika Međimurske županije u 2015. godini iznosila je 4.085 kuna što je za 146 kuna više nego 2014. godine. Ista je za 18,6% manja od prosječne mjesečne neto plaće po zaposlenom kod poduzetnika Republike Hrvatske (5.019 kuna). U Međimurskoj županiji u 2015. godini poslovalo je 2.574 malih, 45 srednjih i 7 velikih poduzetnika. Ovi podaci našli su se pred vijećnicima Županijske skupštine na nedavno održanoj sjednici.

Više saznajte klikom ovdje.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije