Krivolov godinama uzima maha u Međimurju. Lovačka društva tjedno u šumama lovišta pronalaze po stotinjak improviziranih žičanih zamki za visoku i nisku divljač. Krivolovaca u noćnim pohodima s puškama i ugrađenim prigušivačima, malokalibarkama ili čak onih koji po danu traktorima i kombijima “obavljaju” poljoprivredne ili druge radove, ima mnogo i postavlja se pitanje kako im stati na kraj.
Policija je započela svoje aktivnosti koje provodi s čelništvima društva, ali i oni su u istraživačkim fazama nemoćni, jer mnogi koji znaju, šute.
Zamke su opasne ne samo za životinje poput srneće ili jelenske divljači, već se događa da u njima završe i psi, kao na fotografiji, što u većini slučajeva završava pogubno, na sreću, ne i ovaj put.
O visokoj divljači koja se zaplećuje i ugiba, nacionalni mediji tek su na veliko počeli pisati kad se to počelo dešavati u blizini naselja, cesta i pješačkih staza na “žilet ogradama”, odnosno takozvanoj “Orbanovoj” žici diljem naše i susjednih granica.
Foto: 24sata
Sretnik je osim oslobođenog lovačkog psa, bio i srnjak (video u nastvku) koji se ulovio u žičanu zamku, a kojeg je oslobodio međimurski lovac prilikom redovnog obilaska lovišta. Nakon što su lovci bezbroj puta naišli na takve scene, ovaj put je jedan lovac i zaštitnik prirode to najprije snimio, a odmah g nakon toga i oslobodio. Zamislite samo u kakvim mukama bi uginuo da nije naišao čovjek i smogao hrabrosti da mu pristupi i oslobodi ga sa zamke.
Lovci apeliraju da meso srneće divljači ne kupujete sa neprovjerenih izvora jer je ono iz krivolova te je skončalo u teškoj i dugoj muci na žičanoj zamci i postavlja se pitanje o zdravstvenoj ispravnosti takvog mesa.
Članovi Lovačkog društva Prepelica iz Male Subotice prilikom nedavnog skupnog lova, pronašli su u samo jednome šumarku preko 40-ak žičanih zamki, u kojoj se prilikom pretraživanja terena ulovio i jedan lovački pas.
Kazne za krivolov su dosta visoke te se krivolovcu može izreći kazna i do 3 godine zatvora, no kaznu zatvora sudovi poznatim počiniteljima slabo izriču, što je opet problem sudstva, a ne policije.
Pretragom šuma, ne samo da se pronalazi velik broj zamki i uginule divljači, već pronalaze oderane životinje i odbačene glave i krzno.
U sezoni 2013./2014. štete od krivolova ugrubo se u Međimurskoj županiji procjenjivala na 300 tisuća kuna, a u ovoj lovnoj sezoni 2015./2016. su osjetno manje zbog stalnog dežurstva u lovištu i procijenjene su do ovog trenutka u visini od 100 tisuća kuna.
Osuđujte krivolovce i ne šutite ako u svojoj okolini ima takvih, jer su oni nered u društvu i rade protivno lovačkom kodeksu i etici, a životinjama zadaju dugo i strašno uginuće.