![dentist428645640224757](https://cdn-emedjimurje.net.hr/wp-content/uploads/1f6a00c033c781cef86a9526f5d7dafd-view_article_new.jpg)
Do svojeg prvog rođendana sve bebe morat će imatistomatologa, a roditelji koji ih neće voditi na redovite kontrole dobivat će pisano upozorenje. Upis u školu uvjetuje se zdravim odnosno popravljenim zubima, ali bez karijesa moraju biti i svi mliječni zubići najmlađih pri upisu u vrtić. Nadalje, u škole se uvodi “prva pomoć za zub” – komplet s bočicom za čuvanje izbijenog zuba ili njegova dijela, upute o postupanju i kontakt najbližeg stomatologa. Sprečavanje bolesti
Sve navedeno samo je dio projekta Nacionalnog programa za preventivu i zaštitu oralnog zdravlja Ministarstva zdravlja koje je trenutačno u fazi savjetovanja s javnošću. Tijekom savjetovanja, zainteresirane strane prije prihvaćanja dokumenta daju svoje dopune, komentare i kritike. U ovoj priči zainteresirani bi trebali biti mnogi budući da djeca u Hrvatskoj, prema posljednjim podacima, uz svoje vršnjake iz Bugarske, imaju najlošije stanje zuba u Europi.
Podsjetimo, taj je podatak Ministarstvo objavilo još početkom godine pri predstavljanju Strateškog plana promicanja i zaštite oralnog zdravlja. Taj je dokument bio ključan korak u osmišljavanju i realizaciji pojedinačnih projekata za popravljanje zuba u Hrvatskoj jer nebriga osim zdravstvenih ima i materijalne posljedice.
S obzirom na trajne posljedice koje ostavljaju karijes i parodontne bolesti te na troškove koji su tada neizbježni, a podmiruju ih države i/ili pacijenti osobno, smatra se opravdanim preventivnim mjerama na svakoj mogućoj razini osigurati sprječavanje bolesti – poručila je struka u spomenutom dokumentu.
Satima u školi u bolovima
A bolest odnosno karijes sprečavat će se, podsjetimo, i pečaćenjem fisura u školama, što jedr. Željko Rotim, predsjednik Nacionalnog povjerenstva za djelatnost dentalne medicine, opisao najboljim preventivnim zahvatom koji je besplatan i bezbolan, a sprečava razvoj karijesa. Nadalje spomenuta “prva pomoć za zub” bit će dostupna u svim osnovnim školama u Hrvatskoj gdje je, prema podacima dr. Rotima, gotovo polovica školaraca do desete godine, najčešće između osme i desete, doživjelo neku traumu sa zubima.
Kako uostalom piše i u nacionalnom programu, djeca nakon traume satima ostaju u školi i trpe bolove, a izbijeni zub nije im odgovarajuće zbrinut.
Prevencija od najmlađih dana, edukacija trudnica
1. Do kraja prve godine života svako dijete mora imati zubara
2. Pri upisu u vrtić i školu svi zubi moraju biti zdravi
3. Povratak specijalista pedodoncije u zdravstveni sustav
4. Škole dobivaju “prvu pomoć” za ozlijeđene i izbijene zube školaraca
5. Ginekolozi će dijeliti trudnicama brošure o oralnom zdravlju