Čakovec je najnesigurniji grad u državi, evo što na to kažu u Gradu

Sinj je najsigurniji grad u Hrvatskoj, ispred Samobora i Virovitice, a na začelju te liste su Zadar, Pula i Čakovec, rezultati su istraživanja sigurnosti hrvatskih gradova, kojeg je časopis Zaštita proveo u suradnji s Ekonomskim institutom Zagreb a temeljem podataka MUP-a.

U istraživanju predstavljenom u četvrtak u Zagrebu analizirano je stanje sigurnosti u 29 hrvatskih gradova s više od 20.000 stanovnika. Stopa sigurnosti u gradovima izračunata je po četiri kriterija: broju imovinskih kaznenih djela, nasilnih kaznenih djela, zloporaba droge i teških prometnih nesreća, javlja Poslovni.hr.

Inače, Sinj je bio vodeći i prethodnih godina. Objašnjavajući neke pomalo iznenađujuće rezultate istraživanja, Nataša Gajski Kovačić, izvršna urednica časopisa Zaštita, napomenula je da su kod imovinskih kaznenih djela u obzir uzimani i najniži oblici kriminala kao što je krađa s njiva, a čime se objašnjava posljednje mjesto Čakovca.

Čakovec je na ljestvici za 2013. bio 24. sa stopom od 3,86, a godinu kasnije sa stopom od 4,92 posljednji. Inače po broju imovinskih kaznenih djela Sinj bilježi stopu od 1,01 posto, a Čakovec 14,65 posto u prošloj godini.

Na unapređivanju će, međutim, najviše morati raditi Čakovec koji je zauzeo porazno posljednje mjesto na listi 29 najsigurnijih gradova.

Oni su poručili kako rezultatima nisu iznenađeni te da unatoč vrlo visokoj stopi kriminaliteta situacija nije tako crna kao što izgleda. Naime, analiza je rađena tako da su u obzir uzeti podaci o broju nasilnih i imovinskih kaznenih djela, žrtava u prometu (poginule i ozlijeđene osobe) te učestalost zloporaba droga.

– Najčešće su krađe s polja tijekom sezone, krađe bicikala i provale u kuće i stanove. Veliku većinu kaznenih djela počinili su stanovnici nekoliko naselja u Međimurju, a razlog je u njihovu lošem ekonomsko-socijalnom statusu. Velika većina ih je nezaposlena i živi od socijalne pomoći, a za neke od njih, na žalost, kriminal je jedini izlaz iz neimaštine, i to je problem s kojim se suočavamo već više od desetljeća – analizirao je sigurnosne pokazatelje David Vugrinec, pročelnik Upravnog odjela za društvene, protokolarne i europske poslove Grada Čakovca.

Ne želimo ocrniti gradove

Koliko je ova analiza uopće znanstveno utemeljena i vjerodostojna, komentirao je njezin autor Vedran Rechter, doktorand Ekonomskog instituta u Zagrebu.

– Analiza je korektna jer je napravljena na temelju službene statistike, ali postoje i neki nedostaci. Naime, za ovu vrstu podataka ne postoji drugi izvor osim MUP-a, koji vjerojatno podcjenjuje broj kaznenih djela jer bilježi samo ona koja su evidentirana – govori Rechter.

– Cilj ove analize nije ocrnjivanje nekih gradova, nego poticanje onih koji imaju lošije rezultate na promjene u segmentima koji kod njih štekaju – kazala je Nataša Gajski Kovačić, izvršna urednica časopisa Zaštita.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije