Karlu Horvatu se smiješi budućnost odličnog trombonista

Još uvijek tekuće školske godine, 2014./2015., sam došla na zamjenu za učiteljicu trombona u Umjetničkoj školi Miroslav Magdalenić Čakovec, te sam, u svojim prvim danima rada, odmah zapazila mladog talenta unutar trombonističke klase, te odlučila prihvatiti vrlo jasan izazov – mladog talenta pokazati svima koji bi ga trebali vidjeti, kako bi zaslužio što zaslužuje.

Karlo Horvat, dvanaestogodišnjak iz Goričana, završava 4. razred Umjetničke škole Miroslav Magdalenić Čakovec – područni odjel Donji Kraljevec, smjer – trombon te paralelno 6. razred Osnovne škole Goričan te mu se smiješi budućnost odličnog trombonista.

Unatoč nimalo neobičnoj činjenici, da uči svirati trombon samo četiri godine, Karlo iza sebe broji već nekoliko vrlo bitnih nagrada:

– Hrvatsko natjecanje glazbenih i plesnih učenika i studenata plesa (u nastavku HDGPP), A kategorija, 95 bodova, 1. nagrada (regionalno natjecanje
– HDGPP, A kategorija, 99,50 bodova, 1. nagrada (državno natjecanje)
– Mladi Padovec u Novom Marofu, B kategorija, 96,64 bodova, 1. nagrada

Nakon primijećenih već doseženih uspjeha, i sama sam se uvjerila, da mladom trombonistu nije suđeno ništa drugo nego upravo to – natjecanja, nagrade i koncerti, te sam ga s pouzdanjem odlučila ispostaviti i predstaviti i strogoj međunarodnoj kritici na međunarodnim natjecanjima, gdje je također njegov talent i rad dobio svoje zasluženo mjesto, te je tako Karlo osvojio niz nagrada na međunarodnim natjecanjima:

Woodwind & Brass Varaždin (26. 3. 2015), 2. kategorija, 100 bodova, 1. nagrada
Svirél, Štanjel, Slovenija (10. 4. 2015), 3. kategorija, 94 boda, 2. nagrada
Bistrički Zvukolik, Marija Bistrica (30. 4. te 2. 5. 2015.), 3. kategorija, 93,40 bodova, 1. nagrada

Svako od tih međunarodnih natjecanja, bilo u Hrvatskoj ili inozemstvu, traži drugačije predispozicije te program skladbi, pri čemu su bili održani u roku jednog mjeseca, što je izrazito naporno za natjecatelja.

Woodwind & Brass Varaždin je prvo hrvatsko međunarodno natjecanje puhačkih instrumenata gdje je Karlo osvojio apsolutnu prvu nagradu te posebnu nagradu – novi trombon. U komisiji su sjedili svjetski, europski i domaći pedagozi te umjetnici, poput Stanka Arnolda (truba, Slovenija), Marina Zokića (truba, Hrvatska), Carstena Svanberga (trombon, Danska), Banka Harkaya (rog, Hrvatska) te Josefa Maierhofera (tuba, Austrija).

U sklopu natjecanja je bio organiziran i majstorski tečaj trombona sa svjetski poznatim pedagogom i solistom trombonistom danskoga roda, Carstenom Svanbergom, koji je Karla opisao s, citiram: “Ja nisam tako dobro svirao kad sam imao toliko godina!”.

Svirél je međunarodno glazbeno natjecanje i festival solista i komornih skupina, koji se tradicionalno održava u slovenskom Štanjelu. Komisiju, sastavljenu od uglednih svjetskih profesora i solista poput Josefa Steinboecka (tuba, Austrija), Dušana Kranjca (trombon, Slovenija/Austrija), Wolframa Winkela (udaraljke, Njemačka/Austrija) te Zoltána Máscaija (rog, Mađarska/Autrija), je Karlo još jednom ostavio odličan dojam te smo dobili pohvalu, da se naš trud i rad isplati, te je potpuno produktivan.

Bistrički zvukolik je međunarodno mješovito solističko natjecanje koje se održava u Mariji Bistrici. Karlo je, kao jedini puhač, završio dva kruga natjecanja s prvom nagradom. Od dvanaest članova ocjenjivačke komisije sastavljene od priznatih domaćih te stranih pedagoga i solista na području instrumentalne i vokalne glazbe, Karlo je svojim nastupom dirnuo sve članove, a poseban je dojam ostavio na slovenskog hornista, Boštjana Lipovšeka, koji, kako kaže, ne vidi nikakvih prepreka u daljnjem uspjehu ovog mladog glazbenog talenta.

Red je zahvaliti predanom korepetitoru, Danijelu Mariju Novaku, profesoru klavira Umjetničke škole Miroslav Magdalenić Čakovec, čiji su rad, ozbiljnost te spremnost pomogli u ostvarivanju naših ciljeva. Nadalje, pohvalan je i trud i razumijevanje roditelja Horvat, te je bitno spomenuti i financiranje svih natjecanja (pri prijavi na svako natjecanja se plaća kotizacija), a pogotovo na brizi i odgovornosti koju su pokazali ove školske godine.

Nažalost, u Lijepoj našoj još uvijek, marljivi i vrijedni ljudi, čiji rad i trud pokazuju brojne nagrade, ne nalaze svoje mjesto na tronu, budući da Hrvati na visokim pozicijama niti ne pokušavaju razmišljati o priznavanju nečijeg uspjeha ili talenta, te već time zatiru razvoj hrvatske glazbene kulture te budućnosti. Položaj kulture i bitnost iste u svim slojevima društva je vidljiv iz mnogih primjera, kao što je i ovaj.

Upravo iz tog razloga je mladome Karlu jedina preostala opcija odlazak u inozemstvo, gdje rad, trud, talent i kulturu priznaju, poštuju te čuvaju kao oči u glavi, jer znaju, da je kultura ta što čini čovjeka. Žalosno je gledati ljubljenu nam Hrvatsku, kako iz dana u dan, mjesec u mjesec, godinu u godinu, postaje siromašnija za izrazito kvalitetan sloj društva, te gubi izvanredno talentirane glazbenike, koji svoju budućnost i uspjeh s lakoćom pronalaze posvuda, samo u rodnoj državi nažalost – ne.

Moje ime je Jelena Škvorc te sam diplomirana glazbenica trombonistica ljubljanske Akademije za glasbo. Trenutno završavam 1. godinu magistarskog programa Instrumentalna i pjevačka pedagogika – smjer trombon u klasi izv. prof. Dušana Kranjca (Slovenija/Austrija). Ove godine sam u Umjetničkoj školi Miroslav Magdalenić Čakovec bila zamjena učiteljici trombona na porodiljnom dopustu, te sam nastavila njen mukotrpan rad s pedagoško-umjetničkim oblikovanjem cijele klase mladih glazbenika.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije