Uz zahtjev za dječji više ne treba dostavljati dokaze o dohotku

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje podsjeća korisnike doplatka za djecu da do kraja mjeseca veljače trebaju obnoviti zahtjeve kako bi mogli bez prekida nastaviti primati doplatak i u 2015. godini.

Naglašavaju da uz zahtjev za ostvarivanje prava na doplatak za djecu više nije potrebno dostavljati dokaze o ostvarenom ukupnom dohotku kućanstva doplatka za djecu od Porezne uprave, poslodavca, HZZO ili HZZ. Svima koji zahtjev za nastavno utvrđivanje prava na doplatak za djecu podnesu nakon propisanog roka, kao i onima koji podnose nove zahtjeve, pravo pripada od dana podnošenja zahtjeva.

Zahtjevi se podnose Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje, područnoj službi, uredu ili ispostavi prema mjestu prebivališta podnositelja. Korisnicima kod kojih, od 1. ožujka 2015. u odnosu na prethodnu godinu nije utvrđena promjena u visini doplatka za djecu, doplatak će se nastaviti isplaćivati bez donošenja novog rješenja za tekuću godinu.

U tom slučaju, za dokazivanje statusa korisnika doplatka radi ostvarivanja drugih prava, korisnik može zatražiti potvrdu. Rješenja će dobiti korisnici kojima se visina doplatka smanjuje ili povećava, odnosno koji će u 2015. godini izgubiti pravo na doplatak za djecu. Opći uvjeti za ostvarivanje prava su da podnositelj zahtjeva do dana podnošenja zahtjeva ima tri godine neprekidnog prebivališta u RH, da živi u zajedničkom kućanstvu s djecom i uzdržava ih, te da ukupno ostvareni prihodi kućanstva u 2014. godini ne prelazi dohodovni cenzus od 1.663,00 kn mjesečno po članu.

Dohodovni cenzus određuje se na osnovi svih prihoda kućanstva ostvarenih u prethodnoj kalendarskoj godini i to: sve vrste oporezivih dohodaka, mirovina, novčanih naknada zbog privremene spriječenosti za rad/bolovanje, zbog nezaposlenosti, zbog njege i skrbi o djetetu i zbog profesionalne rehabilitacije.

HZMO naglašava da se prestankom radnog odnosa, do novog zaposlenja u tekućoj godini, plaća ostvarena u prethodnoj godini ne uračunava u ukupni dohodak kućanstva. Dakle, ako podnositelj zahtjeva, odnosno članovi njegova kućanstva, u vrijeme podnošenja zahtjeva više nisu u radnom odnosu, u dohodovni cenzus se ne uračunava plaća koju je član ostvario u prethodnoj kalendarskoj godini.

Ako navedeni član ostvaruje novčanu naknadu zbog nezaposlenosti, u dohodovni cenzus se za navedenog člana, umjesto plaće, uračunava prosječna mjesečna svota novčane naknade.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije