Šansa za prekršitelje: Dođite u policiju i “sporazumite se”

U ponedjeljak je u Čakovcu održana konferencija za novinare na kojoj je voditelj Službe policije PU međimurske Kristijan Srpak javnosti iznio informacije o stanju sigurnosti u cestovnom prometu i prekršaja remećenja javnog reda i mira u 2014. godini.

Upozorenje za prekršaj do 1.000 kuna

Tom je prilikom Srpak podsjetio da se upozorenje može izdati počinitelju za prekršaj za koji je propisana novčana kazna do 1000 kuna, koji je osobito lake naravi uz uvjet da počinitelj nije prije činio prekršaj iz istog propisa odnosno da u zadnjih 12 mjeseci nema izdano takovo upozorenje. Prekršajima osobito lake naravi smatraju se prekršaji kojima nije izazvana opasnost niti je nastala šteta za druge osobe.

Sukladno izmjenama i dopunama Prekršajnog zakona policijski službenici su tijekom 2014. godine utvrdili 691 beznačajni prekršaj, podnijeli su 497 naredbi o preuzetoj obavezi (oportunitet), te proveli 29 sporazumijevanja sa okrivljenikom.

Još jedna prilika za prekršitelje

Obzirom da se radi o relativno malom broju sporazumijevanja, Srpak je pozvao građane da nakon što prime obavijest o pravima, iskoriste mogućnost i pristupe u nadležnu Policijsku postaju te sa policijskim službenikom provedu sporazumijevanje o visini novčane kazne i vremenu trajanja zaštitne mjere.

Ukoliko se počinitelj sporazumi s policijom, Prekršajni sud može potvrditi takav sporazum i prihvatiti sporazumljenu kaznu bez daljnjeg provođenja prekršajnog postupka.

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije