Đanino Kutnjak na čelu Saveza hrvatskih društava Slovenije

Na redovitoj općoj skupštini Saveza hrvatskih društava Slovenije, koja je krajem mjeseca studenoga održana u hrvatskom društvu “Komušina” u Škofja Loci, za novoga predsjednika Saveza hrvatskih društava izabran je 51-godišnji Đanino Kutnjak iz Lendave.

Primajući dužnost predsjednika za slijedeći mandat od četiri godine od dosadašnjega predsjednika Petra Antunovića, novi predsjednik je u svojemu međimurskome dijalektu rekao: “Teško bude!”. Doista problema je puno, pitanja još više. Novi predsjednik je stoga odmah rekao da sve što bude činio ne može učiniti sam, nego sa svojim najbližim suradnicima, članovima predsjedništva saveza i s dvojicom potpredsjednika.

To su Mijo Stanko, koji je i predsjednik Hrvatskoga društva Međimurje Ljubljana i Vladimir Pobežin, ujedno predsjednik Hrvatske kulturne udruge Novo Mesto. Društava je sada više i, kako je rekao predsjednik Đanino, moraju sada pružiti više, kroz još plodniji rad po sekcijama i u cjelini. Nas će cijeniti u Sloveniji i u Hrvatskoj prema tome koliko budemo aktivni, koliko pripremimo i izvedemo priredbi, izložbi, radionica, susreta, posjeta, radionica i humanitarnih akcija.

Predsjednik Đanino želi nastaviti djelo Petra Antunovića sa razvijanjem još više prepoznatljivim djelovanjem u lokalnim i nacionalnim razinama, što bi bio temelj za traženje financijskih sredstava od Slovenije i Hrvatske, u konačnici je to jedini pravi put koji vodi priznavanju Hrvata u Sloveniji kao nacionalne manjine, sa svim pravima, koja iz toga slijede. Novi predsjednik ostaje i dalje predsjednik Hrvatskog kulturno umjetničkoga društva “Pomurje” iz Lendave, kao što i Petar Antunović ostaje predsjednik Hrvatskoga društva Ljubljana, tako da to predstavlja snažan impuls za nove akcije hrvatskih društava.

I Antunović i Kutnjak su u svojim nastupima istakli kao ključni problem i prepreku za uspješniji ili bolje reći normalan rad činjenicu da u Sloveniji Hrvati nisu priznati kao nacionalna manjina. Kutnjak je u Lendavi član Gradskoga vijeća i vrlo dobro zna koliko prava i materijalnih uvjeta imaju Mađari u Sloveniji, kao priznata nacionalna manjina, premda ih u Sloveniji živi oko devet tisuća (ili Talijani, kojih ima u Sloveniji oko tri tisuće), a Hrvata oko 50 tisuća.

On je i u ovoj prilici rekao da Hrvati “ne traže ništa više prava nego što to imaju Mađari i Talijani u Sloveniji”. Na neke izgovore u slovenskoj javnosti i politici da navodno Hrvati nemaju autohtonost u Sloveniji, upravo na ovome skupu je dokumentirano uzvratila nazočna predstavnica Državnoga ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Dubravka Severinski:

“Nije točno da Hrvati u Sloveniji nisu autohtona nacionalna zajednica. Samo na području Pokuplja i Bele Krajine već više stoljeća žive Hrvati, posebice u općini Metlika”, rekla je predstavnica Državnoga ureda Republike Hrvatske. Na ovoj općoj skupštini središnje organizacije Hrvata u Sloveniji bili su nazočni gradonačelnik Škofja Loke mr. Miha Ješe i predstavnica Veleposlanstva Bosne i Hercegovine u Sloveniji Azra Popović, koji su prigodnim riječima izrazili podrške nastojanjima Hrvata u Sloveniji da javno zamjetnu aktivnost u kulturnom životu Slovenije oplode u ostvarenju svojih ciljeva očuvanja hrvatskoga identiteta i tradicionalno dobre suradnje sa civilnim društvom Slovenije.

Nažalost ovome skupu nije bio nitko nazočan iz Veleposlanstva Republike Hrvatske u Sloveniji. U odlukama, koje je usvojila sa velikim odobravanjem prihvaćen o je prijedlog da se dosadašnjega predsjednika Saveza hrvatskih društava Petra Antunovića za dugogodišnji rad i rezultate, koje je postigao u afirmaciji i ugledu Hrvata, odlikuje s državnim odlikovanjima od strane predsjednika Republike Hrvatske i Republike Sloveniji.

To je prvi takav prijedlog u Sloveniji od stjecanja njezine samostalnosti i od osnivanja hrvatskih društava u Sloveniji. Treba reći da je Hrvatsko društvo “Komušina”, koje je bilo domaćin opće skupštine Saveza hrvatskih društava, spremno dočekalo sve sudionice, osiguralo sve uvjete za uredno održavanje skupštine i na kraju rada skupštine organiziralo ukusan i druženje svih sudionika.

Predsjednik ovoga društva Pejo Mijatović pozdravio je sve nazočne i podsjetio na višegodišnje nastojanje Hrvata iz Komušine da u novom kraju svojega bivanja organiziraju svoje društvo u Škofja Loci, koja ih je sa velikim srcem primila, i da tu nastave gajiti tradicije svojega kraja Komušine ali i da čuvaju svoj hrvatski nacionalni identitet.

Općoj skupštini bile su nazočne delegacije većine hrvatskih društava u Sloveniji i većina predsjednika tih društava. U kraćoj raspravi sudjelovalo je nekoliko predstavnika hrvatskih društava, koji su izražavali želje i davali neke prijedloge za još veću afirmaciju društava u svojim lokalnim sredinama i u djelovanju Saveza hrvatskih društava. Objavljene rezultate tajnih izbora pozdravili sa odobravanjem sve delegacije nazočne na ovome skupu.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije