Međimurska baština: Umjesto obnove, stare škole i etno kuće se ruše

Stanje posebno vrijednih prostora prirodne i spomeničke baštine na području Međimurske županije je nezadovoljavajuće, jedan je od zaključaka u izvješću u stanju u prostoru Međimurske županije za razdoblje od 2006. do 2013. godine, koje je izradio Zavod za prostorno uređenje.

Zaštićena prirodna područja su posebni rezervat Veliki Pažut, regionalni park Mura – Drava, značajni krajobraz rijeke Mure, spomenik prirode Bedekovićeve grabe i spomenik parkovne arhitektire Perivoj Zrinskih u Čakovcu. Od pojedinačkih lokaliteta, spomenik prirode je hrast u Donjem Vidovcu, a spomenici parkovne arhitekture su tulipanovac u Vučetincu, ginko u Donjoj Dubravi, dvije glicinije u Čakovcu, tri platane u Nedelišću i magnolija u Pribislavcu.

Osim prirodnih, u Međimurju je i 97 spomenika nepokretnih kulturnih dobara koji, upozoravaju stručnjaci, nisu u zadovoljavajućem stanju. Razlozi leže u tome što u Međimurskoj županiji ne postoji krovna instutucija koja bi vodila brigu o zaštiti kulturnih dobara, ne postoje prioriteti u postupcima zaštite pojedinih spomenika, a lokalno stanovništvo ne prepoznaje vrijednost graditeljske baštine, pa se ne obnavljaju stare građevine koje se radije ruše. Naravno, jedan od razloga je i nedostatak novca.

– Posljedice su propadanje i nestajanje kulturnih dobara lokalnog značaja, javnih građevina kao što su stare škole ili etno kuće – ističu u Zavodu za prostorno uređenje. Neki spomenici trajno su oštećeni nestručnom obnovom koju su izvodili lokalni majstori.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije