Međimurje je, pa tako i Kotoriba, poznato po velikom broju pilova (križnih dreva) i oni su za ovaj prostor karakteristična pojava. Na prostoru Kotoribe većina je nastala tijekom 19. i početkom 20. stoljeća.
Oni imaju vjersko značenje, ali se ne ubrajaju u sakralne spomenike jer njihova funkcija nije povezana s dnevnim liturgijskim obredima. Nastali su najčešće zalaganjem pojedinaca povodom nekih događaja kao što je poplava, požar, kuga jer oni svojim zaštitnicima podsjećaju upravo na te tragične događaje u prošlosti Kotoribe.
Jedan takav je i 1906. godine podignut na Gornjem polju. Od tog vremena prošlo je mnogo godina, a dosadašnji župnik vlč. Marijan Horvat je prije nekog vremena na Svetoj misi uputio molbu ukoliko netko želi voditi brigu o pomalo već zapuštenom križnom drevu Sveta obitelj. Kada su za to čuli članovi obitelji Siladi iz Kotoribe, koji u blizini obrađuju polja, bez razmišljanja su se prihvatili obnove i uređenja tog križnog dreva.
Sama obnova trajala je gotovo godinu dana, pa je nakon 1906. godine, križno drevo nakon 108 godina dobilo sasvim novi izgled kojim su oduševljeni mještani Kotoribe.