O dekanici Međimurskog veleučilišta (MEV) Nevenki Breslauer se u medijima pisalo kako je u posljednjih nekoliko godina donijela nekoliko spornih odluka kojima je pogodovala sebi, članovima obitelji, rodbini i prijateljima.
Iz Veleučilišta je procurila vijest kako će učitelj razredne nastave obrazovati buduće stručnjake Računarstva prema EU modelu obrazovanja. Naime, Nevenka Breslauer donijela je kako saznajemo spornu odluku o zapošljavanju svog sina Nenada Breslauera na osnovu nepotpune prijavne natječajne dokumentacije i donesene odluke Stručnog vijeća da se on upravo iz tih razloga ne zaposli.
Prema dobivenim informacijama, tijekom provedbe postupka natječaja učinjeno je niz pogrešaka što daje sumnju na nepotizam često spominjan i vezan za dekanicu Nevenku Breslauer. To je sve više manje poznato jer je dekanica već prijavljena MZOS-u i DORH-u, no pitanje je zašto ništa ne poduzima SDP kao najjača stranka, koja je postavila svoje članove u Upravno vijeće Veleučilišta, da spriječi ovakve nepravilnosti.
Da li su Međimurci stvarno “ograničeni” da se izbore za svoja prava i da zahtijevaju da njihovoj djeci predaju kvalitetni predavači? Barem ako uzmemo u obzir da za to neki plaćaju cca. 7000 kuna godišnje.
Kronologija događaja
Prošle godine 16. prosinca Stručno vijeće Veleučilišta na 45. sjednici donijelo je odluku o raspisivanju natječaja koji je raspisan istog dana i u kojem se traži (kasnije doznato za njezinog sina) – “jedan nastavnik u nastavnom zvanju i na radno mjesto predavača za područje tehničkih znanosti, polje računarstvo, grana informacijski sustavi, na neodređeno vrijeme, u kumulativni radni odnos od 50% radnog vremena”.
Zbog nepotpune dokumentacije odbačena prijava Nenada Breslauera
Stručno vijeće imenovalo je Povjerenstvo za odjel Računarstva zaduženo za provjeru natječajne dokumentacije pristiglih prijava. Nakon uvida u dokumentaciju, Povjerenstvo je utvrdilo da natječajna dokumentacija jedinog kandidata, Nenada Breslauera nije bila propisno zatvorena te je u prijavnoj dokumentaciji nedostajala preslika diplome.
Kako je diploma bila jedan od uvjetnih dokumenata, Povjerenstvo je utvrdilo da je prijavna dokumentacija kandidata Nenada Breslauera nepotpuna te se ista prema natječaju ne razmatra. Na sjednici Stručnog vijeća koja je održana 29. siječnja donijeta je odluka da se bez obzira na prije rečeno zaprimi prijava Nenada na radno mjesto predavača za područje tehničkih znanosti, polje računarstvo, grana informacijski sustavi, na neodređeno vrijeme, u kumulativni radni odnos od 50 % radnog vremena. Na temelju svih tih podataka Stručno vijeće donijelo je konačnu odluku o nezapošljavanju N. Breslauera.
Priča ide dalje: Dekanica prijavila krađu diplome
Nezadovoljna donesenom odlukom, dekanica N. Breslauer šalje prijavu Državnom odvjetništvu da je netko otuđio presliku diplome iz prijavne dokumentacije Nenada Breslauera. O svim tim događajima u više je navrata upoznata predsjednica Upravnog vijeća Blaženka Novak (SDP).
Dekanica ne posustaje i konstantnim pritiscima i zahtjevima od Povjerenstva traži da promjeni mišljenje. Od Povjerenstva traži da se kao dokazni materijal o otuđenju prihvati prijava. Prema saznanjima, iz DORH-a stiže očitovanje u kojem navode da se ne može utvrditi da je stvarno došlo do otuđenja preslika diplome.
Kako ne bi bilo nepravilnosti u postupku, Povjerenstvo je zatražilo i dodatno pravno očitovanje Sindikata. Pravna služba Sindikata očitovala se da se spomenuti dokument ne može smatrati kao dokazni dokument. Povjerenstvo je u dva zapisnika utvrdilo da ostaje kod svog prvog mišljenja o neregularnosti prijavne dokumentacije.
Breslauer raspušta Povjerenstvo
O svim pritiscima i događajima ponovno je u nekoliko navrata obaviještena predsjednica Upravnog vijeća Blaženka Novak koja ponovno ne reagira. Nezadovoljna odlukom Povjerenstva na sjednici, dekanica je 17. srpnja 2014. sazvala Stručno vijeće te donijela odluku o razrješenju članova Povjerenstva s izgovorom o njihovoj neaktivnosti i neradu, te nepotpisivanjem odluka zapisnika.
Formirano je novo Povjerenstvo na prijedlog dekanice koje je u nekoliko minuta donijelo odluku da je s dokumentacijom Nenada Breslauera sve u redu i odluku da se Nenad Breslauer zaposli na osnovi natječaja s početkom rada već od 1. kolovoza 2014. godine iako sve do 1. listopada na Veleučilištu nema predavanja. Iako je Upravno vijeće bilo upoznato s tom odlukom na sjednici Upravnog vijeća održanoj istog dana, ova odluka je prešutno odobrena od strane Upravnog vijeća.
Dekanica uzela stvar u svoje ruke i zaposlila sina po kratkom postupku
Prema pravilima Zakona o ustanovama te Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju koji također regulira način izbora u zvanja (MEV je u svoj Pravilnik više manje uvrstio odredbe iz tog Zakona) koje su tu ipak pooštrene: čl 33, 34. 35. gdje između ostalog stoji: “Postupak će se dovršiti u roku od 120 dana”.
Kako odluka Stručnog vijeća donesena 29. siječnja 2014. o nezapošljavanju Nenada Breslauera nije poništena, ista ostaje na snazi, a vlastitom odlukom o zapošljavanju svog sina, dekanica je na taj način prekršila prije usvojenu odluku. Ukoliko se uzme u obzir da je Nenad Bresaluer diplomirao na Učiteljskom fakultetu za razrednu nastavu, te da zakonski može održavati nastavu samo u osnovnoj školi (do 6. razreda), postavlja se pitanje kako je isti mogao ispuniti prvi od uvjeta za dobivanje zvanja predavača na visokoškolskoj ustanovi.
Prvi i osnovni uvjet za nastavno zvanje predavača je: “… da je u suradničkom, nastavnom ili znanstveno-nastavnom zvanju, računajući razdoblje od tri godine prije pokretanja izbora, kontinuirano izvodila nastavu u sustavu visokog obrazovanja i to najmanje šezdeset (60) norma sati (kumulativno) ili je održala jedno ili više javnih predavanja iz područja struke za koju se provodi postupak izbora”.
Iz dokumenta dostupnih putem interneta vidljivo je da je dekanica dozvolila svojem sinu održavanje vježbi na visokoj obrazovnoj ustanovi što je protivno njegovim kompetencijama i Zakonu.
Nakon svih tih nepobitnih činjenica postavlja se nekoliko pitanja:
– Ne zavređuju li međimurski studenti da im predaju kompetentni nastavnici, kada znamo da neki od studenata plaćaju godinu studija cca. 7000 kn?
– Ima li Učitelj razredne nastave kompetencije da obrazuje buduće stručnjake iz područja Računarstva čije kompetencije prema uputama Ministarstva i Hrvatskog klasifikacijskog okvira trebaju biti u skladu s EU normama kojima težimo?
– Može li SDP iz svojih redova odrediti članove Upravnog vijeća koji bi se brinuli o kvaliteti rada Veleučilišta?
– Nije li nakon toliko afera vezano za sporne ocjene njezinog drugog sina, o čemu su pisali mediji, vrijeme da se međimurska javnost konačno izjasni o tome da li želimo najbolje za svoju djecu?
Sutra je 1. kolovoza nakon kojeg će biti sve jasnije.