Ovih dana na društvenim portalima proširila se vijest o pojavi biljke pod latinskim nazivom Heracleum mantegazzianum Somm. et Lev., odnosno u narodu poznatije kao divovski svinjski korov.
Biljka se navodno ovih dana pojavila u Mađarskoj, a unatoč lijepom izgledu iznimno je otrovna te fototoksična. To znači da u slučaju da je dodirnete, te poslije taj dio kože izložite suncu, prijeti vam opasnost od teških opeklina kože. U slučaju da se rukama kojima se dirao taj korov protrlja oči, osobi prijeti teško oštećenje vida.
Riječ je o invazivnoj biljci protiv koje se mora aktivno boriti, a navodno su prije nekoliko godina velikih problema s tim korovom imali u Njemačkoj, gdje je zabilježeno oko 16.000 slučajeva u samo jednoj godini, piše portal Glas Slavonije.
– Heracleum mantegazzianum Sommier et Levier vrsta je podrijetlom s Kavkaza i jugozapadne Azije. Smatra se da je kao ukrasna biljka unesena u Veliku Britaniju početkom 19. stoljeća, nakon čega se počela širiti. Danas je zabilježena u različitim državama zapadne, srednje i sjeverne Europe (Velika Britanija, Irska, Belgija, Njemačka, Austrija, Češka, Slovačka, Francuska, Finska, Island, Danska, Mađarska, Nizozemska itd.).
U Sloveniji je zabilježena u Ljubljani i okolici te Mariboru, gdje je vjerojatno izbjegla iz botaničkog vrta. Nadalje, u Bosni i Hercegovini zabilježena je 2010. godine u okolici Sarajeva te je utvrđeno kako se ovdje nalazi vjerojatno već od 2007. godine. U Hrvatskoj je ova vrsta zabilježena 2009. godine, na jednom nalazištu u Međimurju, na obali rijeke Mure. Međutim, nakon toga ovdje više nije potvrđena – stoji u priopćenju DZZP-a.
Nadalje, DZZP napominje i kako se ova strana invazivna vrsta našla i na popisu sto najgorih invazivnih vrsta u Europi. – Kao i ostale strane invazivne vrste, i ova vrsta negativno utječe na bioraznolikost i okoliš (stvara guste sastojine, istiskuje zavičajne biljke, mijenja sastav faune itd.), izaziva ekonomske štete i škodi zdravlju ljudi. Naime, ova vrsta stvara fitotoksični biljni sok koji na koži u kombinaciji s UV zrakama izaziva dermatitis. U slučaju kontakta s očima može doći do kratkotrajne, ili čak trajne sljepoće!
Iz navedenih podataka više je nego očito kako se ova vrsta širi djelovanjem čovjeka koji je namjerno prenosi kao ukrasnu biljku koja se onda nastavlja samostalno širiti. Zbog toga je potrebno istaknuti kako se na temelju Zakona o zaštiti prirode (Narodne novine 80/13) strane vrste nikako ne smije puštati/saditi u prirodu, budući da one svojim rastom, razmnožavanjem i širenjem mogu izazvati ekološke i ekonomske štete te negativno djelovati na zdravlje ljudi, odnosno mogu postati invazivnima – stoji u objašnjenju DZZP-a.