Na stranici Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta objavljen je Katalog obveznih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava za osnovnu školu, gimnazije i srednje strukovne škole od školske godine 2014./2015. Pokušali smo okvirno zbrojiti cijene potrebnih materijala samo što se tiče knjiga da vidimo koliko ćemo plaćati knjige iduće školske godine.
Kod prvašića koji muku muče s torbom u oči padaju kompleti koji imaju više dijelova. Iz hrvatskog jezika tu su početnica, radna bilježnica i slovarica. I onda se još to kod nekih autora dijeli na prvi i drugi dio prema polugodištima tako da se maleni jako teško snalaze prema tome kako su autori zamislili i izmislili.
Zbrojivši cijene udžbeničkih kompleta za učenike prvih razreda osnovnih škola dolazimo do okvirne cijene od oko 500 do 600 kuna. Tu naravno treba pridodati likovnu kulturu, bilježnice, pernicu, olovku, flomastere, torbu i sve ostalo tako da će se tisućica premašiti u tren oka.
Kod učenika petih razreda cijena samo osnovnog udžbeničkog kompleta premašuje tisuću kuna, a kada opet dodamo sav ostali dodatni potrebni materijal, odjeću i obuću zaista je veliko pitanje kako će i hoće li to roditelji u ovoj situaciju uopće moći izdržati.
Za osmi razred cijene idu okvirno ovako: hrvatski jezik za književnost čitanka 75 kn, jezik i jezično izražavanje s udžbenikom i radnom 100 kn, prvi strani jezik udžbenik i radna 120 kn, za drugi strani jezik 120 kn, matematika 120 kn, biologija 100 kn, fizika 100 kn, kemija 100 kn, geografija 100 kn, povijest 100 kn, glazbeni 70 kn, likovni 35 kn, tehnički 130 kn, informatika 115 kn i vjeronauk 47 kn. Kad se sve zbroji dobijemo iznos od nešto manje od 1 500 kn, a da nismo dodavali atlas za geografiju, nismo spominjali nastavu tjelesne i zdravstvene kulture ili bilo koji drugi dodatni materijal ili školski pribor.
Ako nakon ovih silnih iznosa od kojih će nam mnogima pasti mrak na oči imate volje detalje pogledajte na web stranici Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Koliko god nas uvjeravali da su novi udžbenici potrebni oni koji su ih prolistali u velikoj većini mogli su lako zaključiti da su promjene bile uglavnom kozmetičke prirode i da je zaista VELIKO pitanje zašto će se ove godine bacati na tisuće i tisuće knjiga jer su “stare”, a bez problema bi se mogli i dalje njima služiti, a roditelji koji su ovako i onako financijski iscijeđeni sa svih strana sada doživljavaju još jedan udar kako bi kupili “nove knjige” koje to nisu.