Međimurci u Opatiji na konferenciji o obrazovanju nacionalnih manjina

U Opatiji je održana 2. Međunarodna konferencija o cjeloživotnom obrazovanju nacionalnih manjina. Konferenciju je organizirala Zajednica ustanova za obrazovanje odraslih u suradnji sa Hrvatskim andragoškim društvom i Zavodom za pedagogijske znanosti Sveučilišta u Zlinu, a pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića, Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta.

Konferenciju je podržao Ured za ljudska prava Vlade RH i Vijeća nacionalnih manjina u RH. Istoj su nazočili mnogobrojni uzvanici. Iz Ureda Vlade za nacionalne manjine, Mirko Marković, iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Gina Kosanović, saborski zastupnik Veljko Kajtazi te mnogi drugi uzvanici i stručnjaci.

Iz susjednih zemalja su sudjelovali iz Slovenije, Mađarske, Češke, Slovačke i Makedonije. Međimursku županiju predstavljali su: OŠ Podturen, Učiteljski fakultet Zagreb Odsjek u Čakovcu, Pučko otvoreno učilište Čakovec i Pučko otvoreno učilište Novak Mala Subotica. Predavanja u vezi romske problematike i aktivnosti u Međimurju su održali Marijana Cerovec i Marina Jalšovec na temu ”Drugačiji rakurs na pitanje odgoja i obrazovanja učenika romske nacionalne manjine u osnovnoj školi.

Predstavile se i aktivnosti koje provode u školi i kako one doprinose poboljšanju uvjeta rada s romskom nacionalnom manjinom. Kako bi djelovali na probleme i prepreke i osigurali napredak  OŠ Podturen je odradila dva projekta financirana iz REF-a: Dodatna nastava hrvatskog jezika i Aktivnosti nakon nastave za učenike romske nacionalnosti.

Školske godine 2013/14. škola odrađuje najopsežniji projekt u trajanju od 15 mjeseci odobren na natječaju IPA IV Razvoj ljudskih potencijala LOT II  Integracija marginaliziranih skupina u redoviti obrazovni sustav u vrijednosti od 147.000,00 eura sa postotkom od 92,68 nepovratnih sredstava što će omogućiti niz aktivnosti naspram tri ciljne skupine: produženi boravak učenika, jačanje kapaciteta učitelja te primarna edukacija roditelja.

Goran Lapat je izlagao je temu Funkcionalna pismenost Roma, u kojoj je naglasio da je funkcionalno pismena osoba je osoba koja je u stanju sudjelovati u svim životnim aktivnostima uz svakodnevno funkcioniranje bilo za osobni razvoj ili za razvoj društvene zajednice. Za funkcionalnu nepismenost uzrok je najčešće okruženje u kojem pojedinac živi. U današnje vrijeme teško je zamisliti da postoje ljudi koji nisu savladali ni osnove čitanja i pisanja. Danas čovjeka gotovo u svakom segmentu nastoji zamijeniti njegov izum.

Tako više ne trebamo osobu kojoj bismo platili račun ili parking, osobu koja bi nam prodala kartu ili mlijeko… samo moramo znati komunicirati s novim medijima. A što ako nemamo osnovnih znanja za rukovanje tim medijima? Temeljni cilj odgoja i obrazovanja Roma je osiguranje jednakih šansi, desegregacija, suzbijanje društvene marginaliziranosti, poticanje društvene integracije uz poštivanje prava manjina i prava na jednakost i sl. Obrazovanje je najznačajniji cilj na kojem se temelji budućnost i rješenje pitanja siromaštva u romskoj zajednici.

Mario Zamuda, ravnatelj Pučkog otvorenog učilišta Čakovec prezentirao je seminar s temom Osnovno obrazovanje odraslih pripadnika romske nacionalne manjine u Međimurju. Istaknuo je u Međimurskoj županiji živi značajan broj pripadnika romske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj. Velik broj njih ne završava redovno osnovnoškolsko obrazovanje, a dio njih nikad ni nije bio uključen u redovni sustav obrazovanja.

Uključivanje u osnovno obrazovanje odraslih vrlo je važan čimbenik za njihovo opismenjavanje i socijalno uključivanje, ali i uključivanje na tržište rada. Jedina ustanova koja se bavi osnovnim obrazovanjem odraslih, pa tako i pripadnika romske nacionalne manjine je Pučko otvoreno učilište Čakovec. Godine 2003. se s tadašnjom ravnateljicom Vericom Rosić uključuje se od 2003. u projekt Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta: “Za Hrvatsku pismenosti: put do poželjne budućnosti – Desetljeće pismenosti u Hrvatskoj 2003.-2012.”.

Tijekom projekta uključeno u obrazovanje je uključeno oko 800 polaznika, od toga 750 Roma s područja Međimurske županije. Nakon provođenja projekta, nastavak osnovnog obrazovanja odraslih, te znatno povećanje u školskoj godini 2012-2013, s gotovo 230 Roma u svim razredima osnovne škole, od toga je 30 polaznika uključeno u I. obrazovno razdoblje, koji nikad nisu bili uključeni u osnovnog obrazovanja.

U Školskoj godini 2013/2014. je pokazan velik interes za obrazovanje i završetak osnovne škole te je prijavljeno 295 polaznika, od toga oko 100 novih polaznika. Broj nije konačan jer se svakodnevno prijavljuju novi.

Poticanje na obrazovanje i uključivanje u proces osnovnog obrazovanja najvećim je dijelom zasluga razvijanje partnerskog odnosa i suradnje Pučkog otvorenog učilište Čakovec, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područnog ureda Čakovec i ostalih nadležnih institucija na području Međimurske županije. Izmjena iskustva sa ostalim sudionicima te zajednička druženja postala su početak nove suradnje među sudionicima konferencije.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije