Udruga obrtnika i poduzetnika Donja Dubrava u suradnji s Općinom Donja Dubrava organizirala je u subotu 10. svibnja skup pod nazivom Si čižmari pod svojom zastavom čiji moderator je bio prof. Anđelko Lisjak. Inicijatori okupljana su bili živući postolari predvođeni Antunom pl. Benkom.
– Nam dobravskim čižmarom (šujstrom) veljka je čast što je sačuvana zastava Dobravskoga čižmarskoga ceha iz polovice 18. stoljeća i koja je danas stara oko 250 godina. Zahvaljujući entuzijastima ona je znatno oštećena obnovljena u izvornom obliku čemu zasluge pripadaju dobravskom krojaču Stjepanu Lisjaku i akademskom slikaru Franji Mustaču – Medarovu iz Svete Marije – rekao je Benko koji je i sam zaslužan za ovaj projekt.
Nakon 61. godine ponovo se okupili
Skup je održan u dvorani Informacijskog informativnog centa u Donjoj Dubravi na kojem je bilo devet od jedanaest živućih čižmara Donje Dubrave (onima kojima je zdravlje to dopuštalo). Pozdravne riječi njima i gostima uputila Marijana Štefić, predsjednica Udruge obrtnika i poduzetnika Općine Donja Dubrava. Pozivu organizatora odazvali su se župan Međimurske županije Matija Posavec, predsjednik Obrtničke komore MŽ Slavko Faltak, općinski čelnici Donje Dubrave predvođeni načelnikom Draženom Miserom, Mirjana Ribić, ravnateljica dobravske osnovne škole, Ivan Kušter, čovjek koji je mnoge generacije postolara kao predavač u varaždinskoj srednjoj školi te Antun Kalšan i njegov sin Velimir, predstavnici priločkih čižmara.
– Drago mi je što smo se okupili na jednom povijesnom skupu jer su se zadnji puta ovako okupljeni dobravski šujstri slikali 1953. ljeta i evo nakon 61 godine ponovno smo se skupili oni koji smo preostali – rekao je pl. Benko. Zanimljiv scenski prikaz na ovu temu prikazali su učenici OŠ Donja Dubrava Filip Mirić, Dominik Horvat i Filip Bogomolec na način da su glumili “inaše” i kalfu.
– Još prije nego je carica Marija Terezija donijela Uredbu o osnivanju cehova, u Donjoj Dubravi je bilo toliko čižmara da su nakon donošenja Uredbe mogli osnovati svoj ceh Dobravski čižmarski ceh – rekao je prof. dr. Dragutin Feletar, suradnik u HAZU. Naglasio JE kako je upravo taj ceh bio jedan od najjačih u mjestu i radio je po svojim pravilima koja su datirala od sredine 18. st.
Predloženo otvaranje Muzeja obrtništva
Cehovi su ukinuti u 19. stoljeću kada su oformljene obrtničke komore pa su je u ovom kraju djelovala komora za Donju Dubravu i Kotoribu. – Da bi ukazao na brojnost obućara spomenut ću 1927. godinu kada su u obućarskoj komori djelovala 34 registrirana obućara, a bilo je i onih koji su radili na crno – rekao je dr. Feletar iznijevši podatke kako je interes za obućarski rad bio u uzlaznoj putanji pa je ih je tako 1960. godine u Donjoj Dubravi bilo čak 72.
Uputio je čestitke onima koji su cehovsku zastavu obnovili kao jamstvo daljnjeg opstanka i ostanka ovog zanata za daljnja pokoljenja. – Mi u Međimurju imamo tradiciju obrtništva s kojom se moramo dičiti, pogotovo vi u Donjoj Dubravi pa vam predlažem da u skorijoj budućnosti, kao što je to predložio dr. Feletar, pokušate otvoriti muzej obrtništva u turističke svrhe – predložio je župan Posavec.
Blaž Brljak 70 godina u postolarstvu
Inicijativu čižmara pohvalili je i načelnik Dražen Miser, dok je Slavko Faltak sa žaljenjem istaknuo propadanje broja obrta u Međimurju. Blaž Brljak, 90-godišnji umirovljeni postolar nazočnima je pričao o godinama svojeg naukovanja pa do vremena kada je postao majstor u zanatu kojem je dao više od 70 godina života.
Prisutni šujstri ispričali su kako se naporno radilo i po danu i po noći. Na kraju, čižmari i ostali sudionici ovjekovječili su ovaj povijesni skup fotografiranjem pod zastavom Dobravskoga čižmarskoga ceha. Za sjećanje na ovaj skup svaki sudionik dobio je od strane organizatora na poklon dobravski suvenir – Čižmu s trdom sarom.