Međimurska županija, najmanja u Hrvatskoj, ima čak 37 ribolovnih društava s više od 5000 članova! Koliko je ribolov popularan, potvrđuje i osnivanje već trećeg ribolovnog društva u Kotoribi. Nova udruga zove se Vidra – Žužičkin som, a već otprije postoje Som i Žužička.
No, županijski Savez sportskih ribolovnih društava odbio je prihvatiti novu udrugu u svoje članstvo jer smatraju da su tri u Kotoribi ipak previše. Izgleda da je tu riječ o narušenim međuljudskim odnosima u selu jer je teško povjerovati u to da u dva postojeća kluba nema mjesta za sve ribiče.
I s tako velikim brojem društava i ribolovnih voda, ribolovni turizam neiskorišten je potencijal. Petdinarka, Napolitanke, Rulek, Čičanje, Gombakot, Fučička, Velike Peneziče, Malačka, Perutnica… Živopisna su to imena ribnjaka na području Međimurske županije, koja, nakon Osječko-baranjske županije, ima najveću površinu ribolovnih voda u Hrvatskoj!
– Kod nas još nije prepoznata važnost ribolovnog turizma, iako imamo odlične uvjete. U Međimurju imamo oko 2200 hektara voda, od nas više jedino ima Baranja. Kad tamo uđete u neki ugostiteljski objekt, dobit ćete sve informacije o ribolovištima, a kod nas kao da se skriva gdje se može pecati, kupiti dozvola i slično – izravan je Darko Oreški, tajnik Saveza.
U Međimurju se riba može loviti na 70 lokacija kojima gospodari Savez. U vodama obitava 66 vrsta riba, najivše ciprinida, a posebna su atrakcija kalifornijske i potočne pastrve koje žive u drenažnom jarku HE Dubrava i Čakovec, koji im odgovara zbog čiste, hladne i brze vode bogate kisikom.
– Za te pastrve znaju u gotovo cijeloj Europi. Strance zanima mogućnost lova na pastrve, ali to nije turistički iskorišteno – ističe Oreški. Savez je neprofitna organizacija koja ne može ponuditi ugostiteljske i smještane usluge. Može pomoći oko izdavanja ribolovnih dozvole. Godišnja karta, na primjer, stoji 400 kuna i vrijedi neograničeno za sve ribolovne vode kojima upravlja Savez. Još 100 treba izdvojiti za članarinu. Mogu se kupiti i dnevne karte.
Međimurska županija ovog rujna očekuje dolazak petstotinjak natjecatelja i članova ekipa ribolovaca iz četrdesetak država svijeta, koje će sudjelovati na Svjetskom prvenstvu u lovu ribe udicom na plovak. U Savezu predviđaju da će natjecanje donijeti i do 6000 noćenja u samo tjedan dana.