U Međimurju je sve manje skupljača sekundarnih sirovina jer ih je s ulica otjerao novi Zakon o gospodarenju otpadom, tvrdi Željko Balog, predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine Međimurske županije. Nakon što su postrožena pravila otkupa sirovina, a potom se i zabranilo odlaganje glomaznog otpada ispred kuća, Romi su, napominje, izgubili izvor zarade.
– Kad se tome dodaju i nova pravila za dobivanje socijalne pomoći, bojim se da će pripadnici romske manjine još teže živjeti, a to bi moglo dovesti do povećanja kriminala – ističe Balog, koji skupljanje sekundarnih sirovina, od željeza do bakra i drugih metala, naziva “tradicionalnim romskim zanimanjem”, koje je pred odumiranjem.
Prodajom metala obitelji su krpale kućne proračune, skupljanje je othranilo generacije, no u strahu od visokih kazni, koje se, tvrde skupljači, kreću i do 30.000 kuna, samo oni skloni riziku upuštaju se u prodaju na crno.
Među rijetkima koji su odlučili ozakoniti posao je obitelj Ignac iz Novog Sela na Dravi. Ljubica Ignac (53) jedina je direktorica u Međimurju, a vjerojatno i šire, koja dolazi iz redova romske nacionalne manjine. Na to je vrlo ponosna. Pomaže joj suprug Milan.
Podigli su u HBOR-u 65.000 kuna kredita i kupili potrebnu opremu. Na otvaranje tvrtke odlučili su se, kažu, upravo zbog visokih kazni. Sirovine ne nabavljaju samo u Hrvatskoj, nego i u susjednim državama.