Neko od obveznih cjepiva prošle godine nije primilo 205 djece jer su to odbili njihovi roditelji. Samo godinu ranije pedijatri su prijavili 29 takvih slučajeva, dok je 2011. cijepljenje odbijeno u samo četiri slučaja. Drastičan rast odbijanja cijepljenja samo je dio općeg bunta protiv obveze cijepljenja koju će preispitati i država.
Naime, iz Ministarstva zdravlja potvrdili su da pokreću javnu raspravu o toj temi, što je prvi korak prema eventualnom ukidanju ili modificiranju obveze cijepljenja. Javnoj raspravi prethodit će stručna, kojoj je cilj definirati zajedničko stajalište struke.
Prijete epidemije
A struka je i te kako podijeljena. Glavni argument i pobornicima i protivnicima teške su posljedice necijepljenja, odnosno cijepljenja. Prvima u prilog ide činjenica da je prije nekoliko godina dvoje djece umrlo od hripavca jer se nisu stigli cijepiti, drugima, pak, slučaj paralize nakon cijepljenja.
Među nuspojavama u 2012. stoji i slučaj 14-godišnjaka kod kojeg se dan nakon cijepljenja protiv difterije, tetanusa i dječje paralize javio prijapizam – stanje nenormalne, neželjene i bolne erekcije. Takve će nuspojave dio liječnika nazvati sporadičnima, a drugi će ih isticati kao mogućnost koja sutra može pogoditi svakoga.