Unatoč ledenoj kiši, dvjestotinjak ljudi na pohodu uz rijeku Muru

Svake godine 2. veljače se obilježava Svjetski dan močvarnih staništa. Godinu 2014. su Ujedinjeni narodi proglasili Međunarodnom godinom obiteljske poljoprivrede, a upravo uz rijeku Muru se nalaze močvarna staništa koja su blisko povezana s poljoprivredom.

Ovogodišnji slogan Svjetskog dana močvarnih staništa je “Močvarna staništa i poljoprivreda – partneri za razvoj”. Povodom tog dana u nedjelju se na međunarodnom pohodu uz rijeku Muru, unatoč ledenoj kiši i skliskoj cesti, okupilo dvjestotinjak zaljubljenika u prirodu i onih željnih da kroz hodanje upoznaju i vide nešto novo.

Naime, naistočnije međimursko naselje bilo je domaćin tradicionalnog pohoda uz rijeku Muru koji se održava od 2000. godine, a u njemu sudjeluju Austrijanci, Slovenci i Hrvati. Nakon 2011. godine, domaćin pohoda ponovno je bilo Međimurje uz logističku pomoć Međimurske prirode, Općine Kotoriba i kotoripskih udruga, prije svega Žužičke čiji su članovi prije nekoliko dana sudjelovali na markiranju staze za pohod.

Sudionici pohoda su obišli desetak kilometara područja uz rijeku Muru u okolici Kotoribe i nisu krili zadovoljstvo ljepotama ovog zaštićenog krajolika. Okupljanje je bilo u Društvenom domu gdje su goste pozdravili zamjenik načelnika Roberto Ujlaki i ravnatelj Međimurske prirode Siniša Golub. Obojica su istaknula nedirnutu prirodu koja okružuje ovo mjesto.

Ujlaki je ukratko upoznao goste s poviješću Kotoribe spomenuvši pritom 1860. godinu kada je Kotoriba, a time  Hrvatska dobila prvu željezničku prugu. Rekao je kako danas u mjestu živi 3.300 stanovnika. Golub pak se sjetio kako je Kotoriba dala velikog čovjeka Jožu Horvata koji je po njemu bio veliki promicatelj rijeke Mure kroz literaturu. Pozvao je sudionike pohoda da krenu na put i barem nakratko “zbude” prirodu.

Močvarna staništa su od velike važnosti radi svojih ekoloških svojstava, funkcija i gospodarskih vrijednosti, predstavljaju jednu od najvećih vrijednosti biološke i krajobrazne raznolikosti, uz njih je vezano više od 40% vrsta biljaka i životinja. Vrijednost močvarnih staništa vezana je uz kontrolu poplava, obnavljanje podzemnih voda, učvršćivanje obala, zadržavanje hranjivih tvari i sedimenata, ublažavanje klimatskih promjena i pročišćavanje vode.

Ona su genske banke biološke raznolikosti staništa brojnih gospodarski važnih biljnih i životinjskih vrsta, a pružaju i velike mogućnosti za razvoj turizma i rekreacije. Zbog stalne prisutnosti čovjeka danas predstavljaju i iznimnu kulturnu vrijednost. Močvarna staništa su istovremeno najugroženiji ekološki sustavi, zbog isušivanja, onečišćenja i prekomjernog iskorištavanja njihovih resursa.

U zadnjih 50 godina izgubljeno je 50 % močvarnih područja u svijetu. Svrha Konvencije je osigurati njihovo očuvanje i razumno korištenje. Sudionici kotoripskog pohoda poslali su poruku: “Želimo da rijeka Mura bude bez hidroelektrana jer je dio UNESCO-vog prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav”.

Kotoriba se iskazala kao dobar domaćin, a uz prirodne ljepote, gosti su bili oduševljeni ponudom proizvoda od šibe, licitarskih proizvoda, kotoripskim bučinim uljem i sokovima, domaćim kolačima i učeničkim rukotvorinama.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije