– Povećanje participacija u zdravstvu jedan je od mogućih scenarija o kojem se razmišlja zbog recesije i prekomjernog deficita i o tome se ne razmišlja od jučer, već se o tome govorilo i prije tri mjeseca. Dopunsko je pak osiguranje na tržištu i tako ostaje, o povećanju njegove cijene nismo razgovarali – objasnio nam je ministar zdravlja Rajko Ostojić nakon što su mediji prenijeli njegovu izjavu po kojoj se razmišlja o povećanju participacije i cijene police dopunskog zdravstvenog osiguranja.
Veći broj osiguranika
Ta je izjava nagnala HZZO i njegova šefa Sinišu Vargu na brzu reakciju pa su objavili priopćenje u kojem stoji da ne planiraju poskupljivati police dopunskog zdravstvenog osiguranja i da za sve kategorije osiguranika ostaje jedinstvena cijena police koju su uveli u listopadu 2013. godine – 70 kuna.
– Ova jedinstvena cijena police osigurava stabilno financijsko poslovanje dopunskog zdravstvenog osiguranja HZZO-a – poručili su. Polica dopunskog dotad je stajala između 50 i 130 kuna, a na pojeftinjenje su se odlučili vođeni računicom da će ono povećati broj građana koji će odlučiti za 70 kuna mjesečno osigurati si besplatan pristup svakoj zdravstvenoj usluzi.
Predviđanja su se ostvarila: početkom listopada 2013. godine u dopunskom zdravstvenom osiguranju HZZO-a bio je 1,479.141 osiguranik koji sam plaća policu, a danas ih je bilo 1,637.778, što je 158.637 osiguranika više. Pravo na policu dopunskog na teret državnog proračuna trenutačno ima 768.571 osoba, što je ukupno 2,406.349 osiguranika.
Dogovor s Linićem
Participacija pak, koja se svim pacijentima bez dopunskog zdravstvenog osiguranja naplaćuje u ordinacijama opće ili obiteljske medicine, ginekologa, stomatologa te u ljekarnama, u svibnju 2011. pojeftinila je sa 15 na deset kuna. Tada su na snagu stupile izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju kojima je participacija, odnosno propisani iznos sudjelovanja u troškovima zdravstva smanjen sa 0,45 na 0,30 posto proračunske osnovice. Prihodi od participacija u 2012. iznosili su 450 milijuna kuna pa proizlazi da bi vraćanjem iznosa participacije na 15 kuna zdravstvo uprihodilo dodatnih 225 milijuna kuna.
U bolnicama participacije iznose do 20 posto cijene usluge, a najviše 2000 kuna. Tu će povećanje participacije direktno pomoći bolnicama jer participacije bolničkih pacijenata ostaju u bolničkom proračunu. Međutim, da bi se poskupljenje participacija koje se plaćaju primarcima doista slilo u zdravstvo – sada idu direktno u proračun – potreban je dogovor s ministrom financija.