Kreativan rad s djecom Udruge Kreativci Međimurja

Djelovanje udruge od osnivanja do danas

Udruga je osnovana u srpnju 2013. godine. Nastala je na inicijativu djevojčica koja se već neko vrijeme bave kreativnim radom. Erin H., Ela, Mirna, Ela R. i Anja, idejni su začetnici ove udruge.

Kreativci su se prvi puta javno predstavili na Porcijunkulovom u Čakovcu te zabilježili pozitivan odaziv djece i odraslih. Predanim radom osnivača, roditelja u akciji, koji su znali prepoznati vještine svoje djece, Udruga je uspjela u par mjeseci okupiti stručnjake i volontere koji iz tjedna u tjedan kvalitetno i kreativno organiziraju slobodno vrijeme djece, obitelji ali i velikih kreativaca.

Od Grada Čakovca dobili su na korištenje 48 metara kvadratnih u barakama te ih opremili rabljenim namještajem od donacija (stolovi, stolice, police…). Osvježili su zidove novom bojom, ukrasili prostor zastorima, no mnogo toga još nedostaje. Pokrenuli su facebook stranicu, koju svakodnevno prati i dopunjuje organizatorica radionica Melita Jambrović i time su informacije o radu učinili dostupnima svim Međimurcima. Lajkaju ih i prate i Međimurci koji žive i van Hrvatske.

Uveli su praksu održavanja radionica dva puta tjedno: za djecu do 6 godina – koji na radionicama rade sa svojim roditeljima  te za školarce (djecu iznad 6 godina) koji dolaze na radionice četvrtkom, a također im je pružena prilika da svoje vještine prezentiraju ostalim polaznicima. Edukativno – kreativne radionice smišlja i priprema članica Udruge Anabela Šarotar Čeh, koja je i od nedavno zaposlena preko programa HZZ-a javni radovi. Udruga ima i volontere koji pomažu u radu s djecom.

U dosadašnjem djelovanju, posjetili su i velik broj sajamskih priredbi: Porcijunkolovo, Sajam rabljene odjeće u organizaciji Međimurskih mama i trudnica, Dane Pribislavca, Mesap jesen, Advent na MESASP-u, Advent u gradu Čakovcu te smo održali i Dane otvorenih vrata. Na sajmovima prezentiraju rad Udruge ali i prodajemo svoje radove i na taj način skupimo novac za režije, potrošni materijal za radionice i sl.

Kako imaju sve više zainteresiranih članova koji žele redovito dolaziti na radionice, potrebno je bolje opremiti prostor što iziskuje financijsku podršku donatora. Trenutno koriste donirane stolice i stolove koji su u dosta lošem stanju i svakakvih vrsta, veličina, što nije baš najbolje rješenje. Ideja ne ponestaje, o čemu se možete uvjeriti i na Facebook stranicama.

Rad s djecom

Udruga Kreativci Međimurja okuplja odrasle i djecu s namjerom da se razvija kreativnost. Zadatak je odraslih kreativaca da prenose svoje znanje na male kreativce pa su u sklopu toga nastale edukativno – kreativne radionice za djecu svih uzrasta koje se odvijaju u kontinuitetu i pomažu djeci usvojiti određeno znanje i vještine te potiču maštu, inovativan način razmišljanja, razvijaju samopouzdanje i pozitivnu sliku o sebi. Radionice su prilagođene različitim uzrastima i mogućnostima.  

Provode razne vrste radionica: likovne radionice, dramske radionice, decoupage radionice, pričaonice priča… A u planu su i sljedeće radionice: radionice stranog jezika, debate, izrade društvenih igara, kreativno pisanje proze i poezije… Kod planiranja radionica izrađuju se konkretni planovi i programi koji određuju što će se raditi, s kojim materijalima, sve prilagođeno dobi djeteta.

Djeca se susreću s vještinama rezanja, bojanja, modeliranja. Uče o bojama, oblicima, prostoru, prirodi, društvu. Tako dobivaju mogućnost za vlastito djelovanje, što dovodi do toga da su se neka djeca odvažila sama voditi radionice uz pomoć stručnih osoba. Na kraju radionice, djeca svoje radove nose kućama, kako bi i kod kuće imali djela koja pozitivno utječu na razvoj osobnosti. Svaka radionica traje od 1 do 2 sata. Na radionicama se koriste ekološki prihvatljivi materijali, potiče se recikliranje.

Voditelji radionica su stručne i educirane osobe, a u rad udruge  uključuju se  i volonteri koji su također odgojno-obrazovne struke. U radionicama mogu sudjelovati i roditelji te tako nude i mogućnost za  kvalitetno provedeno zajedničko  vrijeme. Kod djece do 3 godine sudjelovanje roditelja je i obavezno. Postoje radionice za odrasle gdje se međusobno uče i dijele znanja i vještine te međusobna suradnja s drugim udrugama.

Trenutno opremaju malu igraonicu i čitaonicu gdje se djeca mogu poigrati i družiti prije i poslije radionica s igračkama i društvenim igrama koje su neke sami napravili. Ovo je jedan drugačiji pristup organizaciji dječjih radionica/igraonice – koji u svom sadržaju ima vrlo malo kupljenih igračaka i nema postavljene sprave za igru, nema ni kompjutera namijenjenih dječjoj igri, nego djeca razvijaju vlastitu kreativnost kroz osmišljavanje i izradu igračaka od raznih materijala i predmeta koje ljudi inače bacaju, a zapravo od njih mogu nastati prekrasne igračke i društvene igre. Djeca sama (uz stručno vodstvo) stvaraju igračke kojima se kasnije služe u igri. Sustav kreativnih radionica i igraonica (kreativionica) inspiriran je waldorfskom pedagogijom.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije