Početkom sezone grijanja veliki broj građana nabavlja drva za ogrjev iz vlastitih šuma ili kupovinom od drugih osoba, a bilježi se i veći broj krađa drva.
Da bi kod rušenja stabala u šumama, prijevoza i prodaje drva postupali u skladu sa propisima, ali i da bi se suzbile krađe drva, Zdravko Kolarić, glasnogovornik policijske uprave Međimurske je istaknuo kako se policija već pripremila na to.
– Pojačali smo prije svega našu prisutnost na tim područjima, a koristiti ćemo ako bude potrebe i termoviziju, kao i nedavno prilikom krađa u polju kako bi se isto spriječilo u šumama u samom začetku. Napominjem, kaže Kolarić, posebno osobama koje bi se mogle naći u ulozi pružanja usluga prijevoza ili samog rušenja stabala, da će policija ukoliko bude nepravilnosti i protiv tih osoba podnositi kaznene prijave te će sredstva kojima su se tom prilikom služili biti oduzeta, za sada privremeno, ali sa prijedlogom da se i trajnu oduzmu.
Stoga je najbolje ako niste uvjereni da je vlasnik šume ispunio sve uvjete za sjeću,odnosno da ima svu potrebnu prikupljenu dokumentaciju od šumarije i odgovarajuću popratnicu, takvu uslugu ili pomoć odbijete.
U nastavku donosimo nekoliko smjernica za pravilnu i zakonski reguliranu sječu šumskih stabala
Zakonom o šumama je propisano da se u šumi mogu sjeći samo stabla koja su doznačena. Pod doznakom stabala smatra se odabir stabala za sječu od strane stručne osobe. Doznaku stabala u državnim i privatnim šumama obavljaju stručne osobe Hrvatskih šuma d.o.o. Uprave šuma Koprivnica, Šumarije Čakovec.
Zahtjev za doznakom stabala u privatnim šumama podnosi se u šumariji Čakovec, Ante Starčevića 57, Čakovec, a uz obrazac zahtjeva koji se ispunjava u Šumariji, potrebno je priložiti slijedeće dokumente kojima od izdavanja nije proteklo više od 6 mjeseci: – gruntovni izvadak, posjedovni list i kopiju katastarskog plana.
U slučaju da se radi o zahtjevu za sječu u šumi koja je u vlasništvu više osoba uz zahtjev je potrebno priložiti ovjerenu izjavu kod javnog bilježnika svih ostalih šumoposjednika. Zahtjev za sječu se podnosi tijekom cijele godine, a doznaka se obavlja tijekom razdoblja vegetacije. Doznaka stabala izdaje se šumoposjedniku i ona vrijedi tri godine od godine izdavanja . Zahtjev za sječu se podnosi tijekom cijele godine, a doznaka se obavlja tijekom razdoblja vegetacije. Doznaka stabala izdaje se šumoposjedniku i ona vrijedi tri godine od godine izdavanja.
Postupak izdavanja dozvole se ne naplaćuje, plaćaju se samo prilozi uz zahtjev.
Doznačena stabla u šumi obilježena su zatesom i suhim otiskom okruglog čekića na žilištu panja sa utisnutim podacima šumarije i brojem čekića. Za sječu stabala izvan šume (drvo sa livada, oranica ,vrta, vinograda i dvorišta) nije potrebna doznaka stabala već samo popratnica Hrvatski šuma d.o.o za promet drva ukoliko se takva drva prevoze.
Promet drva (prijevoz, otprema, pohrana, prerada)
Zakonom o šumama propisano je da drvo (trupci i ogrjevno drvo) u prometu, iz šuma i izvan šuma, mora imati popratnicu koju izdaje nadležna šumarija i propisanu obilježbu na presjeku trupca. Rok važenja popratnice je 24 sata od vremena izdavanja. Navedena obilježba se odnosi na šumarsku robu, metricu i na više dužine trupaca. Za prerađenu robu koja se ponovo stavlja u promet (kratko piljeni ogrjev i sl.) potrebno je uz račun-otpremnicu imati i fotopresliku popratnice.