FOTO: U Kotoribi održana Smotra međimurskih narodnih običaja

Jezik, vjera i običaji oduvijek se smatraju najvažnijim obilježjima svakoga naroda. Svi koji govore istim jezikom, dijele iste vjerske osjećaje te zajedno njeguju davno nastale običaje povezani su čvrstim nitima zajedništva. Narodni običaji, šaroliki, raznovrsni, specifični za pojedini kraj, u sebi neupitno nose nešto što u svojim srcima osjećamo kao veoma značajno.

Naše zeleno, plodno Međimurje, maleni cvjetnjak na samome sjeveru Hrvatske, između Mure i Drave, kolijevka je neprocjenjiva bogatstva takvih običaja, starih navada našega kraja. Zbog toga se svake druge godine u Kotoribi održava županijska Smotra međimurskih narodnih koja je 16. i 17. studenog U Domu kulture imala deveto izdanje.

Smotru je otvorila Jagoda Srša, predsjednica Odbora za narodne običaje koji djeluje u sklopu ZHKUU MŽ. Naglasila je kako se svake druge godine prisjećamo kak su naši stari v siromaštvu, ali slogi živelji i na taj način im zahvaljujemo na onome kaj su nam ostavili, rekla je Srša, a domaćinu KUD-u Kotoriba izrekla je riječi pohvale i zahvale za odličnu organizaciju.

Na pozornici Doma kulture u dva su dana običaje svoga mjesta prikazala devet međimurskih društava i društvo iz Mađarske čiji članovi su pomurski Hrvati. Prvog dana običaje kraja iz kojeg dolaze prezentirali su: KUD Strahoninec – Idu mikule, KU Seljačka sloga Prelog – Koritari, KUU Društvo žena Gornji Kraljevec – Vuzmeni zajtrek, i KUU Lipa Gornji Mihaljevec – Mihalovski svati.

U nedjeljnom programu nastupili su: KUD Kotoriba – Kak se negda prol veš (beljenje), KUD Podturen – Gustuvaje z večera pre zoročnici, KUD Sumarton (Mađarska) – Bobenje (Babinje), KUD Žiškovec – Vincekovo,  KUD Sveti Jeronim Štrigova – Štrigovsko gostuvaje i HKDU Goričan – F nedelju popovne na klopi. Smotru je pratilo stručno povjerenstvo u sastavu Smiljana Peter-Marčec, etnologija i muzejska savjetnica te prof.dr.sc. Stjepan Hranjec. Publika je sjedala Doma kulture u oba dana ispunila do posljednjeg mjesta.

Oni su na okruglim stolovima izrazili zahvalnost svim sudionicima što donose na scenu običaje iz kraja kojeg dolaze što je svakako divljenja vrijedno. Svim voditeljima dobronamjernim savjetima osvrnuli su se na dvije stvari koje su komentirali: pitanje izvornosti i pitanje scenske prezentacije. Konferansu smotre odlično je odradila Darja Šupljika.


– Najtoplije zahvaljujemo svima koji su nas vodili u povijest “horvatskog cvetnjaka”. Obogaćeni emocijama koje su se u nama stvorile kada smo gledali običaje naših baka i djedova, zasigurno dugo nećemo zaboraviti sve ono što smo jučer i danas vidjeli na pozornici kotoripskog Doma kulture. Neka nas upravo to sjećanje prati do 2015. godine kada ćemo se opet sresti u Kotoribi. – završila je program voditeljica Darja.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije