Škole i vrtići imat će prilike koristiti usluge mobilnog defektologa

Nakon početnog mjeseca rada mobilnog defektologa u sklopu BIM Bolja integracija u Međimurju Udruge slijepih Međimurske županije danas u 17 sati u Osnovnoj školi Strahoninec održati će se inicijalni sastanak za vrtiće i škole koji će po prvi puta u Međimurju koristiti uslugu mobilnog defektologa-rehabilitatora.

Na temelju natječaja “Integracija skupina u nepovoljnom položaju u redoviti obrazovni sustav” raspisanog od strane Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, u sklopu IPA IV komponente Razvoj ljudskih potencijala,  Udruzi slijepih Međimurske županije odobren je Grandt contract No. IPA 4.1.2.2.02.01.c12 za projekt BIM – Bolja integracija u Međimurju.

Udruga slijepih Međimurske županije vođena predsjednicom Marijom Ciglar vodeći je partner, a partneri projekta su Osnovna škola Strahoninec, Dječji vrtić “Tikvica” Strahoninec, Udruga gluhih i nagluhih osoba Čakovec te Udruga za pomoć osobama sa mentalnom retaracijom Međimurske županije.

Projekt u ukupnoj vrijednosti od 198.391,06 eura sufinanciran je sredstvima od 95% i provoditi će se 18 mjeseci. Osnovni cilj projekta BIM-a je povećanje kvalitete integracije djece sa teškoćama u obrazovni sustav i socijalnu zajednicu. Potpuna integracija postiže se  uključenjem djeteta u predškolske i školske sustave te dobivanjem odgovarajuće stručne podrške edukacijskih rehabilitatora te sudjelovanjem u socijalnom životu bliže I šire zajednice. Udruge osoba sa invaliditetom ključne su za poticanje integracije u socijalnu zajednicu, organizaciju slobodnog vremena te suradnju sa lokalnom zajednicom.

Navedeni ciljevi postići će se kroz sljedeće aktivnosti:

– Zapošljavanje mobilnog defektologa za potrebe predškolskih i školskih ustanova Međimurske županije
– Edukaciju odgajatelja i učitelja
– Pisanje priručnika “Kako raditi sa djecom sa teškoćama”
– Nabavu posebne opreme za predškolske i školske ustanove
– Organizaciju aktivnosti u slobodnom vremenu za djecu sa teškoćama i njihove prijatelje
– Zajedničke aktivnosti za partnerske udruge sa ciljem jačanja njihovih kapaciteta suradnje i djelovanja
– Nabavku opreme za udruge
– Edukaciju tumača znakovnog jezika
– Radionice za djecu predškolskih i školskih ustanova o djeci sa teškoćama u razvoju
– Promociju integracije kroz konferencije i medije

Voditeljica projekta je Silvija Pucko, prof. defektolog, dugogodišnja promicateljica programa rane intervencije i  integracije u redovne sustave uz sustavnu edukacijsko-rehabilitacijsku podršku. Kontinuiranom suradnjom sa Ministarstvom obrazovanja, znanosti i sporta,  Međimurskom županijom, gradovima i općinama te koordiniranim djelovanjem udruga civilnog društva stvarat će se pravni i financijski model sustavnog uvođenja edukacijsko-rehabilitacijske podrške u predškolske i školske ustanove.

Nakon Strahoninca, sastanci će se održati u školama u Kotoribi, Čakovcu, Šenkovcu, Gornjem Mihaljevcu, Selnici te vrtićima u Belici, Donjem Vidovcu, Čakovcu, Maloj Subotici, Vratišincu i Hodošanu.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije