U ŽB Čakovec ima liječnika kojima su pacijenti važniji od štrajka

Štrajk liječnika u hrvatskim bolnicama traje više od mjesec dana, a iako je šef liječničkog sindikata dr. Ivica Babić posljednjih dana iskazivao nešto optimizma i nadu u skori završetak kolektivnog pregovaranja “koje se dinamiziralo”, činjenica je da su glavni zahtjevi liječnika, zbog kojih su i stupili u štrajk, još nedefinirani. Nacrt kolektivnog ugovora u zdravstvu još nema definirane točke 60. i 61. koje govore o pripravnosti i dežurstvima liječnika.


Koja je formula

Iako nijedna strana ne govori o sadržaju, doznajemo da će novim kolektivnim biti ispravljena nejednakost dodatka na uvjete rada pa će i liječnici, kako to imaju instrumentarke koje im asistiraju, imati 25 posto umjesto 20 posto. Zdravstvenim radnicima koji sada imaju deset posto tog dodatka, kako ga definira važeći KU, čija tromjesečna produljena primjena traje do 5. siječnja 2014. godine, on će se povećati na 12 ili 13 posto.

U sudski poništenu ugovoru sklopljenom s Darkom Milinovićem taj je dodatak iznosio 16 posto. Nepoznato je na koji će se način obračunavati dežurstva i pripravnost. Liječnički sindikat traži posebni obračun za liječnike. Naime, prekovremeni sati u javnim službama obračunavaju se tako da se osnovna plaća, koja se sastoji od koeficijenta, osnovice i 0,5 posto dodatka po godini staža, uveća 50 posto.

Babić za liječnike traži na sve to dodatak od 16 do 25 posto, plus 10 posto dodatka za liječničku odgovornost. To je, dakle, 35 posto više od ostalih u javnom sektoru.


Još će razgovarati

Ministar se, navodno, na te zahtjeve iznesene tijekom pregovora ne izjašnjava nego ponavlja da će se o tome razgovarati. Liječnici u štrajku rade svaki dan kao da je nedjelja pa načelno primaju samo hitne slučajeve, ali između pacijenta i štrajka ipak većina bira pacijenta, iako to ovisi od slučaja do slučaja. Međutim, liste čekanja se svakim danom zabrinjavajuće produžuju.


Ne može se za prava boriti preko leđa bolesnika

Međutim, ima liječnika kojima su pacijenti važniji od štrajka. Među njima je i Jadranka Hranilović, spec. oftalmologije u Županijskoj bolnici Čakovec gdje štrajka više od 90 posto liječnika.

– Ne mogu sjediti i čekati plaću. Ne radim u privatnoj, nego u javnoj ustanovi koja se financira iz državnog proračuna, a dobro znamo u kakvom nam je stanju gospodarstvo. Ne može ministar Ostojić sad čarobnim štapićem popraviti sve što se 10 ili 20 godina pogrešno radilo – kaže Jadranka Hranilović, spec. oftalmologije u Županijskoj bolnici Čakovec, koja se nije priključila štrajkašima. Iza nje je 39 godina staža i iduće godina planira otići u mirovinu.

– Činjenica je da se liječnička struka ne cijeni kao nekad i da su neki zahtjevi štrajkaša opravdani. No ne treba se za prava boriti preko leđa pacijenata. Za to postoje sindikalni predstavnici. Liječnici ne mogu prenijeti svoj posao na druge – ističe J. Hranilović. Ne zna, napominje, kako će se nadoknaditi zaostaci zbog odgođenih pregleda i otkazanih operacija na odjelima. Nije osjetila pritisak štrajkaša. Bilo je čudnih pogleda, ali nitko je nije prozivao.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije