U četvrtak je održana konferencija za novinare na kojoj su provoditelji/ce Inicijative mladih “Ispeglajmo neravnopravnost” udruge Zora, predstavili su rezultate istraživanja “Stavovi i iskustva raspodjele kućanskih poslova mladih od 15 do 30 godina u Međimurskoj županiji”, kao i istoimenu brošuru. Inicijativu je predstavila Janja Varga, jedna od provoditeljica inicijative, koja je rekla:
“Rodna ravnopravnost podrazumijeva jednaku vidljivost i sudjelovanje svih osoba, bez obzira na njihov spol i/ili rodno izražavanje u svim sferama javnog i privatnog života. Mi, mladi provoditelji/provoditeljice ove inicijative smatramo da je ravnopravnost važna u svakodnevnom životu jer potiče razvoj nediskriminirajućeg društva u kakvom bismo svi željeli živjeti i uživati jednake mogućnosti.
Ravnopravnost, pa tako i rodna, jedna je od temeljnih ljudskih prava, koju ćemo promovirati, a ovu inicijativu mladi provode za mlade kako bi pokazali kako su moguće pozitivne promjene u lokalnoj zajednici.”
Opći cilj Inicijative je poticati rodnu ravnopravnost u svakodnevnom životu stanovništva Međimurske županije, objasnila je govornica Janja Varga, a zatim objasnila i specifične ciljeve: povećati angažman muškaraca oko obiteljskih poslova, suzbiti stereotipe o “muškim” i “ženskim” poslovima, smanjiti diskriminaciju muškaraca i mladića koji se uključuju u kućanske poslove te poticati rodnu ravnopravnosti u svakodnevnom životu Međimuraca/ki, kao i u ravnopravnoj raspodjeli obavljanja kućanskih poslova.
Druga govornica bila je Anja Repalust, studentica sociologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koja je postavila metodologiju i obradila rezultate istraživanja.
“Bitno je napomenuti da svi podaci koje smo predstavili u brošuri vrijede za uzorak na kojem su prikupljeni, te ne možemo tvrditi da se odnose na cijelu populaciju mladih u Međimurskoj županiji. Naši mladi ispitanici/ce pokazuju odmak od tradicionalnih stavova, te većina njih smatra da je obavljanje gotovo svih kućanskih i obiteljskih poslova podjednako dužnost i muškarca i žene.
Taj stav vrijedi za kuhanje, čišćenje te sve poslove vezane uz brigu za djecu, dok za više od polovicu ispitanika još uvijek vrijedi stav da glačati i prati rublje treba samo ili većinom žena. Npr. 73,9% ispitanika/ca smatra da se kuhanje podjednako tiče i muškarca i žene. Ipak, njih 91,7% odgovorilo je da to najčešće u njihovoj obitelji radi žena.
Također smo utvrdili da u kućanstvima većine ispitanika/ca vlada tradicionalna raspodjela te većinu svakodnevnih poslova najčešće obavljaju njihove majke. Nadamo se kako se mladi Međimurci/ke u svojim budućim obiteljima neće voditi tradicijom, već će postupati prema izraženim stavovima. Svaka osoba treba imati jednake prilike i mogućnosti, bez obzira na spol ili rodno izražavanje.
Kroz povijest žena je bila zadržavana u privatnoj sferi kućanstva te joj je bilo onemogućeno samoostvarenje u bilo kojem drugom području. Danas je, srećom, situacija drugačija, ali žene su i dalje preopterećene kućanskim poslovima zbog kojih često nemaju priliku posvetiti se karijeri koliko i muškarci. Tako je neravnopravnost u kućanstvu povezana s neravnopravnošću u čitavom društvu. Promijenimo to zajedno!”, poručila je Anja. Cijelu brošuru i rezultate možete pročitati klikom ovdje.
U sklopu Inicijative mladih pripremaju mnoge aktivnosti, pa tako već 20. rujna pripremaju tribinu na temu “Mladi: važnost odgoja za rodnu ravnopravnost”, koja će se s početkom u 12 sati u dvorani Autonomnog centra. Inicijativu “Ispeglajmo neravnopravnost” podržala je Europska komisija kroz program Mladi na djelu.