Ante Đerek u Strahonincu održao predavanje o Kriptografiji

U organizaciji udruge “MIS” u Društvenom centru u  Strahonincu održano je predavanje eminentnog stručnjaka svjetskog renomea dr. sc. Ante Đereka, našeg nekadašnjeg međunarodnog informatičkog olimpijca s osvojenih nekoliko olimpijskih medalji. Ante je diplomirao na zagrebačkom PMF-u s prosjekom 5,0 te se shodno uspjesima na natjecanjima te talentu upisao na prestižno kalifornijsko sveučilište Standford.

Nakon što je doktorirao i bio predavač na istome, dobio je ponudu od Google-a. U Googleu je radio 6 godina. Odluka o povratku u domovinu bila je iz obiteljskih razloga s ciljem da se djeca školuju u nas te da mogu živjeti sa “svojima”. Trenutno očekuje posao na zagrebačkom FER-u. Zahvala dolasku Antea svakako pripada dr. sc. Dejanu Vinkoviću.

Kako je Ante usko vezan uz informatička natjecanja iz područja algoritama, temu je odabrao radi njezine povezanosti, kao i privlačnosti ciljnom uzrastu publike (djeci, osnovnoškolcima i srednjoškolcima). Predsjednik udruge “MIS” Dejan Drabić, pozdravio je goste te iznio nekoliko podataka o udruzi. Naglasio je da je udruga osnovana 2004. godine te da su glavni naglasak rada u udruzi djeca i učenje prestižnih matematičkih algoritama u programskom jeziku C++.

No, rad se proteže i na ostale segmente ICT-a pa se trenutno provodi tečaj iz “web tehnologija” vezan uz projekat “Škola mladih programera” koje sufinancira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. Uz sve to, udrugu prate i vrhunski rezultati. Već posljednje četiri godine članovi udruge su prisutni na državnim natjecanjima sa zapaženim rezultatima, da bi posljednje dvije godine imali državnog prvaka.

Predsjednik Drabić napomenuo je da je udruga otvorena za suradnju te naglasio da se svatko može u nju učlaniti, od djece do odraslih, te sudjelovati u radu iste. Nakon kratkog uvoda i pozdrava prisutnih, Ante je istaknuo da je za udrugu “MIS” i njezin rad već čuo te da svojim predavanjem želi pomoći udruzi.

Naznačio je prednosti postojanja takve udruge te pozvao djecu da iskoriste priliku da se u nju učlane i tako sebi stvore značajnu priliku u svome razvoju. Uz svoj kratak životopis istaknuo je da svome uspjehu može zahvaliti informatičkim natjecanjima te se opet osvrnuo na prednost što djeca izvan nastave imaju mogućnost steći posebna znanja u udruzi, jer da bi se istaknuli spram drugih bitno je imati neku posebnost, tj. specijalnost.

Predavanje se protezalo od samog pojma kriptografije i kriptoanalize. Od Cezara, Enigme pa sve do današnjih algoritama AES i RSA. Ante je pojasnio zgodne primjere šifriranja koji su se koristili nekada te je u svojem predavanju uključio i publiku. Kako to biva uobičajeno, nakon završetka predavanja uslijedila su pitanja. Sve prisutne je zanimalo što je preduvjet da se dospije u Ameriku, tj. što je bitno za takav uspon.

Ante je istaknuo da su iznimno bitna prestižna natjecanja i ovakav izvannastavni rad kao u našoj udruzi. Rekao je da je bitno steći vrhunska specifična znanja te se njima izdvojiti. Amerika je poprilično neformalna, što znači da iznimno cijeni znanje neovisno o formi. Preporučio je stoga djeci da rade izvan nastave, da sudjeluju u projektima, da se učlane u udrugu te da iskoriste priliku da steknu posebna znanja. Napomenuo je da takvih udruga u Americi gotovo da i nema.

Tamo najveći broj djece ide u javne škole koje su “klasičnog” tipa, dok su one privatne skupe, ali su bogate sadržajem. U Ameriku se može doći studirati na način da se studiji plate, što je za nas preskupo. Stoga je bitno biti poseban te iskoristiti priliku te steći uvjete za besplatan studij. No, danas za takvo što konkurira cijeli svijet. Ante je dao do znanja da tako poznaje tek nekolicinu naših Hrvata koji rade u Google-u.

Na pitanje da li se razlikuje studij u Americi od onog našeg, Ante je odgovorio da najveće, tj. velike razlike ima u postdiplomskom studiju, dok je manja razlika u diplomskom studiju. Što se tiče samog zapošljavanja, Amerikanci su gotovo sasvim neformalni te ih jedino zanima znanje, dok samu diplomu ne uzimaju kao važan preduvjet. Bilo je i konkretnih pitanja vezanih uz kriptografiju do onih na kojim projektima je radio u Googleu te kakva je bila radna atmosfera tamo.

Ante je istaknuo da se radi o velikom gigantu sa enormno velikim brojem ljudi. Da mu je najljepše od svega tamo bilo što je imao priliku raditi s puno jako pametnih ljudi. Rekao je da sve ima svojih prednosti i mana, no svakako je preporučio da se ode raditi u Ameriku barem na godinu dana radi stjecanja iskustava. Na pitanje da li odabrati PMF ili FER kao opciju fakulteta nakon srednje škole, Ante je ipak dao prednost FER-u koji bi on danas da je učenik odabrao.

Što se pak tiče napada kineskih hakera, Ante ističe da postoji danas razlika između motiva hakiranja te da opasnost postoji i to velika. Kako veli, kineski hakeri politički su motivirani te podržani od strane njihove države i njihov cilj je krađa sadržaja tajnih dokumenata, dok postoje i ruski hakeri koji su čisto motivirani zaradom. Na pitanje promjene u kriptografiji uslijed razvoja kvantnih računala, Ante ističe da postoje svakako promjene.

Danas je cilj napraviti algoritme 100 posto neprobojne, a što bi svakom autoru osiguralo nekoliko milijuna “zelenih” novčanica. Opet, otkrivanje načina razbijanja današnjih algoritama opet bi bila posljedica zarade nekoliko milijuna “zelenih” novčanica. Tako je istaknuo da kriptografi teže k 100 % učinkovitosti, dok “razbijači” šifri, ako imaju uspješnost 0,001%, bivaju uspješni.

Nakon završetka predavanja uslijedilo je zajedničko fotografiranje te razgovor s Anteom. Pitanja je bilo mnogo, a druženje s Anteom Đerekom i Dejanom Vinkovićem osobito ugodno. Predavanje je bilo otvoreno te su istome prisustvovali svi zainteresirani, a bilo ih je oko iz cijelog Međimurja, ali i šire.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije